Hlídka na místě zajistila muže, který jen velmi málo rozumí anglicky. Tvrdil, že je občan Afghánistánu a nemá u sebe žádné doklady. Skončil v cele a věcí se začala zabývat cizinecká policie.

„Protože Afghánec uvedl, že je mu 15 let, byl u něj proveden rentgen kůstek zápěstí pro zjištění skutečného věku. Podle výsledku byl určen jeho věk na minimálně 19 let. Sejmutím otisků prstů a jejich porovnáním v databázi bylo také zjištěno, že byl v Rumunsku daktyloskopován kvůli žádosti o udělení mezinárodní ochrany, a lze tedy předpokládat, že je na území Rumunska v postavení žadatele o udělení mezinárodní ochrany,“ uvedla policejní mluvčí Šárka Poláčková.

Při výslechu cizinec uvedl, že Afghánistán opustil kvůli bojům na území a cílem jeho cesty byla Spolková republika Německo. Nikdy nevlastnil žádný cestovní doklad a cestoval za pomoci převaděčů přes Írán, Turecko, Řecko, Makedonii, Srbsko a Rumunsko. „V Rumunsku se ukryl v kontejneru nákladního vozidla, kterým cestoval tři dny a byl řidičem vysazen na území České republiky v Ústí nad Labem,“ dodala mluvčí Poláčková.

Protože Afghánec pobývá na území České republiky neoprávněně a lze se důvodně domnívat, že v Rumunsku požádal o azyl, byl muž zajištěn a umístěn Zařízení pro zajištění cizinců Balková. Odtud by měl být předán zpět do Rumunska.