Teď ale možná píše nechvalně proslulá část krajského města svou novou, příznivější kapitolu.

VEŘEJNÉ ÚKLIDY

Zdejší spolek Amare Předlice, tvořený starousedlíky včetně Romů, aktivně pracuje na vylepšení tváře ústeckého ghetta. Jeho členové se několik posledních týdnů pravidelně scházejí s obyvateli, pořádají veřejné úklidy a upozorňují ústecké politiky, jaké problémy místní komunitu trápí.

Naposledy se spolek sešel se starostou centrálního obvodu Kamilem Hýbnerem. „Projednávali jsme špatně viditelné přechody, zdevastované silnice i situaci ohledně sezení, aby obyvatelé měli kde s dětmi trávit volný čas," uvedla předsedkyně spolku Veronika Kmetzová.

Romové uklízeli Předlice.
FOTO: Romové uklízeli Předlice. Našli i injekční stříkačky

Na základě iniciativy spolku nechal obvod dát na plac mezi ulicemi Prostřední a Marxova nové lavičky, stolek a odpadkový koš. Radnice chystá přistavit kontejner, aby aktivisté mohli pokračovat v úklidu Předlic. Před spolkem je i další výzva chybějící automat na jízdenky.

DOPRAVNÍ PODNIK SE BOJÍ

„Máme tady čtyři obchody, z toho jednu trafiku, ve kterých vůbec jízdenky nejsou. Prý z toho obchodníci nemají žádné peníze a nevyplatí se jim je prodávat," říká Kmetzová.

Potřebu automatu vnímá i starosta Hýbner. „Dopravní podnik Ústí (DP) si stěžuje, že někteří lidé z Předlic jezdí na černo, ale pravdou je, že tady prodejní automat na jízdenky neseženete," poukázal Hýbner.

Podle mluvčího DP Ústí Luboše Heřmana ovšem podnik žádný volný automat nemá. „Trochu se také bojíme, abychom vzhledem ke skladbě obyvatel v Předlicích o automat nepřišli. Už se nám stalo, že nám někde nějaký ukradli. A zatím jsme ani nikým osloveni nebyli," vysvětlil Heřman.

Starosta si aktivit spolku velmi cení. „Spolek prokázal zájem pracovat, vnímám ho jako dobrého partnera. Všechny své požadavky teď mají přesně zpracovat a já určitě budu kontaktovat příslušné odbory, jestli by s tím něco nešlo udělat," zmínil Hýbner.

Spolek pořádá i vzdělávací aktivity. Například už 13. května místní pojedou do bývalého koncentračního tábora pro Romy v Letech u Písku a zapojí se tak do smutečních shromáždění.

Předlice objektivem Jany Plavec.
Jak dobře žít v Předlicích? „Koupit si dům a udržovat ho,“ říkají starousedlíci