Jeho místostarosta Karel Karika (PRO! Ústí) řekl, že chce využít toho, že v Předlicích žil autor Rychlých šípů Jaroslav Foglar. V Předlicích by tak mohlo vzniknout nové muzeum nebo naučná trasa.

Úmrtí zvoníka

Foglar žil v Předlicích krátce během svého dětství. Podle Kariky je patrné, že Stínadly myslel právě krajskou metropoli.

„Už jenom v názvu Ústí nad Labem se vyskytuje „Stínadla", což mi připadá nejpříhodnější z celé republiky k tomuto názvu. Od toho vyvozuju, že Jaroslav Foglar byl ovlivněn předlickým životem. Zmínka o úmrtí zvoníka v předlickém kostele mě utvrzuje v tom, že to celé bylo z Předlic nebo z Ústí nad Labem," řekl Karika.

Radnice připravila projekt, který bude zahrnovat trasu z centra do Předlic, vybudování muzea Jaroslava Foglara a Rychlých šípů nebo vinárnu.

„Představujeme si trasu z centra města. Se zapojením místní školy designu bychom ji chtěli vytvořit tak, aby byla značená komiksovými výjevy podél plotu Spolchemie až k domu Jaroslava Foglara v Mahenově ulici, kde žil," vysvětlil Karika.

Radnice už podala žádost o podporu z projektu Spaces, projekt se dostal do posledního kola. Na konečný výsledek zatím čeká.

Projekt by mohl podle Kariky Předlice oživit. Kdysi známá čtvrť s rodinnými a činžovními domy v posledních desítkách let postupně zchátrala. Ještě loni bylo podle analýzy organizace Člověk v tísni víc než 30 domů v zoufalém stavu.

I to se postupně mění. Většina domů má nové majitele. „Dneska už nemáme domy, které nikomu nepatří. Nebo domy, které jsou pod exekutory a nikdo neví, co s nimi, jak se dostat k vlastníkům. Dnes jsou všechny domy prodané, mají své vlastníky. Můžeme za nimi jít a chtít po nich zodpovědnost vůči těmto domům," doplnil místostarosta.

Drobné úpravy

Radnice letos investovala stovky tisíc korun do drobných úprav Předlic. Na náměstí u základní školy opravila chodníky a lavičky, osadit ho chce zelení. Z nedaleké zahrádkářské kolonie, která byla zarostlá a plná černých skládek, by se už příští rok měl stát park.

„Za těch málo peněz se tam vytvořil krásný prostor k rekreačnímu vyžití, na jaře to chceme ještě dosadit lavičkami, srovnat terén, vybudovat rekreační park," dodal místostarosta Karel Karika.

Radnice už dříve avizovala, že chce do Předlic nalákat nové investory. Společně s krajem a Severočeskou vodárenskou společností postaví v centrální části dlouho plánovaný kruhový objezd. Bezprostředně v jeho blízkosti má stát autosalon místního podnikatele.