Mají černé skládky v předlické Sklářské ulici spojitost s epidemií žloutenky? Podle spolku Amare je to téměř jisté. Žádá proto ústecký magistrát o pomoc s úklidem a upozorňuje, že mnozí lidé tu žijí v hygienicky i stavebně nevyhovujících bytech. Město kontruje tím, že místní obyvatelé nemají zájem podílet se na zlepšení.

BEZ POMOCI MĚSTA TO NEPŮJDE

Spolek Amare Předlice, který se už rok snaží zaktivizovat romské obyvatele, už spolu s několika lidmi uklidil tuny odpadu z Prostřední ulice a okolí.

„Chceme to zopakovat i ve Sklářské, ale bez pomoci města se neobejdeme. Uvítali bychom například kontejnery a nářadí či mechanizaci jako letos. Myslíme ale, že ve Sklářské to bude mnohem složitější,“ poznamenal aktivista Miroslav Brož ze spolku.

Magistrát podle své mluvčí Romany Macové vyhlásil velký úklid v letech 2014 a 2015. Nechal vylepit letáky, přistavil kontejnery, dodal pracovní pomůcky, nastoupila dvacítka pracovníků veřejně prospěšných prací. Vše měli místní k dispozici téměř celý týden.

„Přistavených kontejnerů nevyužil ani jeden obyvatel lokality, do úklidu se nikdo nezapojil. Město proto opakovaně uklidilo veřejná prostranství před nemovitostmi soukromých vlastníků na vlastní náklady,“ popsala mluvčí Macová a upozornila, že vlastníkem parcely se skládkou je občan Slovenska a nelze ho zastihnout, protože se nezdržuje v místě bydliště.

HASIČI JSOU PRO LIKVIDACI

Na nebezpečnost smetiště ve Sklářské ulici upozorňují i hasiči. „Jezdíme sem hasit často, pomalu to nelze spočítat. Likvidace skládky by pomohla,“ sdělil mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Aktivista Miroslav Brož ze spolku Amare si myslí, že město s úklidem neuspělo, protože většinou spolupracuje s pražskými neziskovkami a odborníky na integraci. Ti podle něj mnohdy nemají dlouholeté zkušenosti, dostatečné místní znalosti prostředí nebo kontakty na zdejší obyvatele.

„My ty lidi dokážeme zaktivizovat, aby šli uklízet. Pracujeme s nimi roky, známe to tu. Jenže skládka ve vnitrobloku Sklářské skrývá velké problémy. Bude potřeba mechanizace a ochranných prostředků,“ upozornil.

Spolek Amare se totiž domnívá, že tu není jen komunální odpad. Skládka prý z větší části zarostla, dosahuje rozlohy zhruba fotbalového hřiště a bude sahat do hloubky několika metrů.

V minulosti se totiž nedaleko nacházely sběrné suroviny. Místní lidé sem přiváželi například staré lednice nebo autovraky, vypustili toxické náplně, vytrhali plasty a do sběru odvezli jen kov. „Nebo sem dojede podnikatel se sto páry pneumatik, někomu zaplatí, aby vybral řekněme dvacet dobrých, a zbytek na skládce shoří,“ vylíčil praxi Brož.

Místostarosta centrálního městského obvodu Karel Karika slíbil, že opět pomohou. „Ale určitě je třeba spolupracovat s magistrátem, nelze ho obejít,“ dodal.