Jednou z obyvatelek je Andrea Jaslová. „Děkujeme aktivistům, že nám pomohli, když ubytovnu zavřeli a odřízli vodu a teplo. Oni dokázali za tři dny to, co se jiným nepovedlo najít za tři měsíce," řekla mladá žena.

Byty 1 + kk, které se iniciativě Bydlení pro všechny ve spolupráci s aktivisty povedlo rodinám z Předlic získat, jsou v Klíšské ulici.

Aktivistka Apolena Rychlíková uvedla, co je nejvíce těší, že se jim povedlo rodiny dostat ze spárů mafiánských struktur, nabízejících prostory za vyděračskou cenu. „Tady budou platit měsíčně nájemné, které je pro ně přijatelné. Ne jako v Čelakovského, kde si provozovatel účtoval nehorázné částky a vydělával na nouzi druhých, a hluchých zákonech," řekla.

Podle zjištění Deníku si měl Milan Mižigár na polorozpadlé ubytovně účtovat až čtrnáct tisíc korun za jednu místnost. V Klíšské ulici Romové budou platit měsíčně maximálně šest tisíc za byt, který je po rekonstrukci, včetně služeb.

Aktivistka Ivana Čonová doplnila, že byty, které se jim pro rodiny povedlo sehnat, nebyly v seznamech, které uváděl Člověk v tísni.

Správce pavlačového domu v Klíšské ulici Vladimír Cichý řekl, že rodiny přijali bez problémů. „Tady bydlí převážně romské rodiny. Řekl jsem, že budou muset dodržovat pravidla jako ostatní," dodal.

Miroslav Brož z iniciativy Konexe uvedl, že to nebyli oni, kdo zničil ubytovnu v Čelakovského ulici. „Máme fotodokumentaci, že ubytovna byla už zničená. Některé místnosti si samy rodiny i vymalovaly, aby se v nich cítily lépe," řekl Brož.

Peníze na kauci pokryla část příspěvku na bydlení od státu a aktivistům se povedlo zbytek sehnat. Zbylí nájemníci ubytovny, kteří neměli kam jít, našli bydlení v Krásném Březně.

Firma CPI celý víkend ubytovnu v Krásném Březně monitorovala. „Jsme rádi, že jsme si mohli objekt převzít. Dlouhodobě nehlídaný prázdný dům by byl rizikem pro celou čtvrť," uvedl Daniel Bacík, ředitel společnosti.

V následujících dnech bude budova vyklizená, deratizovaná a dezinfikovaná. Osud objektu nyní závisí také na jednání s městem.