To byla hlavní témata středeční návštěvy předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka v Ústeckém kraji. O problémech jednal s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem a krajskými radními.

Debata o bonusech

Vedení kraje například požadovalo, aby se při rozdělování státního rozpočtu zohlednilo, že Ústecký kraj je zatížen těžbou uhlí. „Tento požadavek kraje vnímám. Pokusím se znovu nastartovat debatu o případných bonusech pro postižené regiony," přislíbil Jan Hamáček.

„Za to, jak se lidé v kraji obětují a že v některých částech regionu je problematičtější životní prostředí, by měli dostat nějakou satisfakci," komentoval Hamáčkův slib hejtman Oldřich Bubeníček.

Předseda Poslanecké sněmovny do kraje zamířil v rámci svých pravidelných výjezdů po regionech. „Svou návštěvu chápu jako logickou zpětnou vazbu, protože hlavním výstupem práce Poslanecké sněmovny jsou zákony, s nimiž pak krajská, ale i místní samospráva musí dále pracovat," vysvětlil Hamáček.

Peníze na silnice dostal kraj až letos

Důležité je podle něj to, aby zákony krajům nepřikládaly jen povinnosti, ale poskytly jim také peníze na jejich výkon, což se ne vždy stává. „Jedním z příkladů jsou silnice 2. a 3. třídy, které stát převedl na kraje před několika lety, ale peníze jim na ně dal až letos," uvedl Hamáček.

Odpoledne se předseda Poslanecké sněmovny zúčastnil besedy se studenty v Podbořanech. Na místním městském úřadě se setkal se starosty okolních obcí. Navštívil také 41. mechanizovaný prapor Armády ČR v Žatci.