Stačí na internetu zadat heslo úklid Ústí nad Labem a objeví se několik stránek odkazů. „Na prosinec už máme dost plno. Zájem je veliký, uklízíme nejméně jeden byt denně. Ještě bychom mohli přijmout nějaké objednávky na druhou polovinu prosince," řekla Petra Šťastná z úklidové firmy Saxana.

Podle jejích zkušeností si lidé na profesionální úklidy zvykli. „Máme stálé zákazníky, kteří už se spoléhají na to, že jim uklidíme a hlásí se i noví zájemci. Občas také manžel úklid objedná jako praktický dárek pro manželku," doplnila Šťastná.

Kolik stojí úklid:Ceny se pohybují podle nabídky firem, dohody se zákazníkem a rozsahu prací (čím více, tím levněji)
Běžný úklid: 75 až 130 Kč/hod.
Čištění koberců: 15 až 30 Kč/m2
Mytí oken: 100 Kč/hod.
Žehlení: 200 až 250 Kč/hod.
Mytí osvětlení20 až 65 Kč/ks
Gener. úklid bytu 3+14000 Kč

Úklidovou firmu provozuje i Miluše Beranová z Neštěmic. Volnou kapacitu na předvánoční úklid ještě má. „Zatím není problém objednat úklid celého bytu nebo jen mytí oken či čištění koberců. Půjčujeme také čisticí techniku na koberce a čalouněný nábytek. O tu je ale velký zájem, je třeba se objednat s předstihem," doporučila Beranová.

Ve firmě Alice Urbánkové mají prosinec také obsazený. „Nějaké byty bychom ještě zvládli, ale rodinný domek už ne," uvedla Alice Urbánková.

Zákazníkům či spíše zákaznicím radí, aby před objednaným úklidem svou domácnost neuklízeli. „Některé ženy se zřejmě stydí, že by někdo viděl, jaký mají doma nepořádek, a tak raději uklidí. Ale to je zbytečné, pro nás je to běžná práce a nehodnotíme zákaznice podle toho, jestli doma mají, nebo nemají uklizeno. Objednávají si nás přece proto, abychom jim uklidili," připomněla Urbánková.