Zkušební provoz v ojedinělém zařízení začne již letos v říjnu.

„To máte ještě co dělat," reagoval premiér, když mu ředitel Nuphara Milan Gánik sdělil, že za čtvrt roku otevírají. Haly, které vyrůstají v sousedství dálnice D8, ještě nejsou dokončené a dělníci na nich i během návštěvy předsedy vlády intenzivně pracovali.

Lidé z vedení Nuphara ale ujišťují, že obavy ze zpoždění rozhodně nemají.

Chytré energie

Podle spoluzakladatelky parku Jany Ryšlinkové je projekt zaměřený na takzvané smart energie. Cílem je patenty a prototypy z této oblasti převést do praxe.

Park má sloužit jako takzvaný inkubátor. „Můžeme mladé firmě s nějakým nápadem pomoci rozjet její podnikání," vysvětlila.

K tomu je areál uzpůsobený. Skládá se ze společných prostor, kde budou kanceláře, ale jsou tu i výrobní haly nebo výstavní prostor, kde budou nejnovější technologie prezentované.

Haly jsou vybavené modulárním systémem, který je umožňuje rozdělit na menší sekce se samostatnými vraty, ale nechat je i jako jeden obrovský prostor. Kromě toho jsou zde rozvody jak střídavého, tak stejnosměrného proudu, který některé firmy využívají.

Velký partner

Výstavba parku stojí kolem 900 milionů korun. Třetinu z toho pokryje evropská dotace. „Dalších 150 milionů na projekt dala společnost ABB," prozradil Gánik. Ta je zatím největším partnerem projektu a obsadí část ploch. Zamluvených jich je již čtyřicet procent.

Plán počítá i se spoluprací s univerzitami. Nejen ústeckou, ale i ČVUT nebo s drážďanskou.

„Požádali jsme premiéra Bohuslava Sobotku o podporu naší platformy zaměřené na výzkum a vývoj a o podporu technického vzdělávání v regionu. Jedním z nástrojů této podpory by mohly být například speciálně zaměřené dotační výzvy pro Ústecký kraj," uvedla koordinátorka Výzkumně vzdělávací platformy Ústeckého kraje Gabriela Nekolová.

Premiér Bohuslav Sobotka (vpravo) včera přijel na návštěvu Ústeckého kraje. Navštívil mimo jiné stavbu technologického parku Nupharo u obce Žďárek na Ústecku.