Na kajaku závodí šest let, kroniku mu vede babička, on pouze počítá medaile. „Prozatím jich mám celkem 123, ale zlatých pouze 75," usmál se.

V pěti letech chtěl být slavným hokejistou, ledový sen prožíval dlouhé čtyři roky. Potom definitivně zvítězil kajak. Vždycky byl trochu větší než jeho vrstevníci. V necelých třinácti letech měří 183 cm a jedlík je to prý mimořádný.

První republikový titul získal v roce 2010 na pětistovce a od té doby jich nasbíral dohromady jedenáct. Takovou sportovní poctivost jen tak neuvidíte. Když neběhá, posiluje. Když neposiluje, prohání štíhlý kajak po řece. V zimě přidá teorii a trenažér. V letošním roce najezdil na vodě 1600 km. Každý den po škole příprava, v sezoně o víkendu závody. Večer sedí u počítače a vyhledává informace o reprezentantech.

„S přípravou na vodě mi pomáhá Fany Šára, nic mi neodpustí bývalý juniorský přeborník Honza Roháček." Letos konečně dostal standardní dospělácký kajak a hned se cítí jistěji. Měří 5,20 metrů. Každý má nějaké tajné sny. „Já chci za dva roky startovat na závodech  olympijských nadějí. Udělám pro to všechno. Příští rok je toto neoficiální dorostenecké MS v Račicích. Pokud zvládnu tento test, pak už vede cesta pouze na OH v roce 2020. Zní to asi dost troufale, ale to je můj životní sen. Všechny naše reprezentanty znám a vím, jaká vede cesta k úspěchu. Pouze dřina, pot a odříkání, ale já to dokážu, už k vůli dědovi," dodal odhodlaný Vilém Kukačka.