Pátrali po uprchlících mířících do Německa. Ve vozech nebyli, ale kolem páté hodiny ranní byli strážci zákona v Ústí nad Labem úspěšní ve vlaku. V něm objevili občana Bangladéše.

Podle šéfa krajské dopravky Jiřího Ušáka se na podobných akcích dohodli s cizineckou policií. Nestojí na dálnici, kudy jezdí nejvíce aut, ale kontrolují vedlejší komunikace.

„Snažíme se zmapovat situaci. Zaměřujeme se na automobily, které mají zakrytý nákladní prostor, kde by mohli být uprchlíci," řekl policista Ušák.

Plná dodávka

Že nelegální migranti používají podobné vozy, podle Daniela France z cizinecké policie dokazuje nehoda z minulého týdne, kdy na Lounsku havarovala dodávka, ve které jelo jedenadvacet Afgánců.

„Tento trend převaděčství se začíná vracet. Je to velmi lukrativní obchod," řekl Franc. Ačkoli u Chlumce žádné cizince policisté nezadrželi, nutnost kontrol dokazuje zadržení Bangladéšana v Ústí nad Labem ve vlaku z Budapešti na Berlín. Do tohoto spoje, který projíždí kolem páté hodiny ranní, prý policisté chodí téměř na jistotu.

Větší úlovek si během razií připsali již v pondělí. Objevili čtyři Syřany a tři Afgánce. „Část jela ve vlaku, další jsme našli v mezinárodním autobusovém spoji," doplnil Franc. Letos v Ústeckém kraji zadrželi již 241 cizinců, za celý loňský rok 155.

Náklad a pásy

Řidiči, kteří většinou nemají policejní kontroly rádi, úterní akci často kvitovali. „Takové kontroly jsou potřeba. Je to velký problém," potvrdil řidič, které musel policistům odkrýt plachtu svého vozu. Mohl být v klidu. Na korbě vezl jen hromadu trubek.

Další ovšem spokojení nebyli, protože policisté nekontrolovali pouze uprchlíky, ale také technický stav vozidel 
a další přestupky. Například osádka vozu mezinárodní přepravní společnosti nebyla připoutaná a skončila s pokutou.

„Zjistili jsme také jeden vůz s propadlou technickou. Častým prohřeškem je špatné upevnění nákladu," uvedl Ušák. Nejeden řidič ho proto podle něj musel přímo na parkovišti překurtovat.