Aplaus od stojících diváků sklidil po středeční debatě Deníku v Ústí prezident Petr Pavel ve středu 19. června. A to i přesto, že ho lidé v kulturním domě během skoro dvě hodiny trvající diskuze nešetřili.

„Ti všichni nahoře na ty dole vůbec nemyslí,“ zaznělo v debatě a také v anketě Deníku, v níž měli Ústečané poslat Pavlovi vzkaz. Ten jako by „grilovačku“ tušil a hned na úvod si s dovolením diváků sundal sako. „Máte tady opravdu teplíčko,“ vysvětlil. Podle produkčního kulturního domu Jana Vítka je vzduchotechnika z roku 1964 a na novou zatím nejsou peníze.

Diváci si Pavlovi stěžovali například na podobu Ústí nebo plánovanou vysokorychlostní trať, ale zahrnuli ho i svými těžkými osobními příběhy. Dvěma dívkám se zlomil hlas a prezidentovi raději poslaly přes další diváky dopis.

Ozval se i pán se složitým lidským příběhem o tom, jak skončil na psychiatrii a nikdo mu nepomohl. Prezident ho vyzval, ať se obrátí na jeho kancelář. Ludmila Šumová z Benešova nad Ploučnicí si postěžovala na údajný obchod s dětmi a na rozpad tradiční rodiny, který vidí i u podporovatele Pavla v předvolební kampani Martina Hausenblase.

Paní Ludmila s doprovodem byla úplně první, kdo do sálu přišel. „Mám 4 děti, snažila jsem je vychovat slušně a někdo je vědomě kazí. Vadí mi 72 pohlaví a že se děti předělávají. Že se jiné děti musí vyrovnávat s tím, že není jen maminka a tatínek,“ vysvětlila reportérovi Deníku.

„Byl jsem vychovám k toleranci,“ reagoval na její názory Pavel s tím, že respektuje zvláštnosti, pokud neomezují jeho svobodu. Podobný postoj jako paní Ludmily asi reprezentoval spíš jen názor části staršího osazenstva sálu. Dvě dívky v anketě Deníku naopak u prezidenta lobbovaly za manželství pro všechny.

close Prezident Petr Pavel diskutoval s lidmi z Ústí nad Labem v místním Domě kultury.. Ústecký deník akci Prezident mluví s občany spolupořádal a moderoval ji šéfredaktor Vladimír Mayer. info Zdroj: Deník/Vilém Maruš zoom_in Prezident Petr Pavel diskutoval s lidmi z Ústí nad Labem v místním Domě kultury.. Ústecký deník akci Prezident mluví s občany spolupořádal a moderoval ji šéfredaktor Vladimír Mayer.

Stesky ohledně rozpadu tradiční rodiny moc neopětovala ani 20letá studentka UJEP Anežka Tremlová, která fandí prezidentovi a na akci přišla nasát atmosféru. „Má můj hlas,“ řekla slečna. Dorazila se stejně starým přítelem Michalem Soukupem. „Hlavně chci vidět pana prezidenta konečně naživo,“ svěřil se mladík.

Od dalších lidí Pavel sklidil chválu přímo v debatě. Mladý student z Děčína mu poděkoval s odkazem na Miloše Zemana: „Vůbec se to nedá srovnávat s tím, co tam bylo před vámi,“ řekl student.

Dobrá a zajímavá, hodnotili Ústečané akci

Debatu moderoval šéfredaktor regionálních deníků pro severovýchodní Čechy Vladimír Mayer. Ten v úvodu vzpomněl na bonmoty právě dřívějšího prezidenta Zemana včetně toho, že Ústí je nejošklivější krajské město v České republice.

Na zbourané a vybydlené domy si postěžovala v debatě i jedna pamětnice z Ústí, podle které ani Předlice dříve nevypadaly tak hrozně jako dnes. Současný prezident na rozdíl od svého předchůdce v kraji, kde je Ústí metropolí, sám částečně žije – v Černoučku na Litoměřicku. „Určitě nebudu hanit svůj kraj. V Ústí je řada míst vyhledávaných filmaři,“ vypíchl prezident. „Je tu mnoho míst, která by zasloužila, aby vypadala lépe. Ale na řadě míst je vidět, že město prokoukává,“ dodal Pavel.

Debata Deníku s prezidentem se už konala v Kladně, Uherském Hradišti a ve Vysokém Mýtě. Podle pořadatelů bylo na ústecké debatě zatím nejvíc lidí. A jak zhodnotili akci Ústečané při odchodu? „Dobré, zajímavé,“ řekl pár ve středních letech Michal a Hana Gabrielovi z Ústí, kteří patří k Pavlovým příznivcům.

Odjezd prezidenta Pavla z debaty v Ústí nad Labem. | Video: Miroslav Solař

Akce naplnila očekávání i dvou 18letých studentů Gymnázia Jateční, kteří prezidenta naživo viděli už potřetí. „Na rozdíl od předešlých prezidentů s námi komunikuje, reprezentuje náš stát lépe než předešlí,“ řekla Deníku Jana Kupcová. „Ocenil jsem, že pan prezident dokázal se ctí odpovídat i na dotazy, které byly trochu proti srsti a někdy se týkaly něčeho, co ani nedokáže ovlivnit,“ dodal Lukáš Svrček.

Kulturní dům v Ústí přivítal prezidenta Pavla | Video: Deník/Jaroslav Balvín