Co by příští vláda měla udělat pro snížení nezaměstnanosti v regionu? Momentálně je tu bez práce takřka 63 tisíc lidí.
Jediný způsob, jak se dostat z krize, je proinvestovat se z ní. Tzn. že investice vytvářejí právě nová pracovní místa. A platí to obecně jak o České republice, tak o Ústeckém kraji. Samozřejmě, že těžba za limity by byla jednou z takových investic, ale rozhodně by nemohla být jedinou. Rusnokova vláda doslova před několika dny schválila investiční pobídku pro firmu Johnson v žateckém Trianglu. Ta investice je v hodnotě 1,3 miliardy korun a vytvoří přes 500 pracovních míst. Zase mi řeknete, že je to kapička a budete mít pravdu. Ale ty kapičky se mohou slévat v jezero. Výstavba dvou jezů na Labi a obecně zplavnění Labe. Včetně našeho hamburského přístavu, který je zanedbaný. ČR má v tomto přístavu už od roku 1921 svůj podíl. A dokončení dálnice D8, jejíchž posledních 15 km se vleče neuvěřitelně dlouho.

Když mluvíme o dálnici D8, kdo za ni nese odpovědnost?
Já si myslím, že hlavní odpovědnost nese instituce, která sídlí v Brně a jmenuje se Ekologický právní servis. Nikdy jsem nepochopil, proč by se brněnská instituce měla plést do záležitostí Ústeckého kraje, ale právě jejím prostřednictvím zelení fanatici nejčastěji podávají žaloby na různé stavby. Přitom si uvědomte, když dálnice není, kamiony jezdí po okreskách, po serpentinách, řadí, čoudí desetkrát víc, než kdyby byly na dálnici. A zelení o sobě tvrdí, že jsou ochránci životního prostředí, tedy i čistého vzduchu, a svým nesmyslným odporem proti dálnici jenom zvyšují znečištění emisemi z kamionů.

Podpis prezidenta Miloše Zemana.

Sociálně vyloučené lokality. Provází je kšeftování s ubytovnami, zneužívání dávek, kriminalita. Jaké zákony by měla sněmovna urychleně přijmout?
Ve Varnsdorfu se v garsonce platí nájemné 9000 Kč měsíčně. Ty garsonky, kde je často ubytováno více romských spoluobčanů, jsou přeplněné, vlastní ovšem bílá mafie. Ta shrábne nájemné.  Ubytovny, jako nová forma tunelování, se začínají rozmáhat jako houby po dešti téměř po celé republice. Jaké je tedy řešení? Vy jste se ptala především na zákony. Tak přehodnotit zákon o státním příspěvku na bydlení, protože tady doplácí jenom stát.  Zdánlivě na tom vydělávají Romové, protože neplatí nájemné, ale to je taky nemotivuje k tomu, aby si sháněli práci. Jediný, kdo na tom opravdu vydělá, jsou právě ty mafie. Tak a teď k té obecnější otázce. V tomto okamžiku, ať je Rom či neRom, je nepřizpůsobivý, protože nechce pracovat, když může a chce žít ze sociálních dávek. Třeba zrovna z toho státního příspěvku na bydlení. Komu z normálních nájemníků dáte příspěvek na nájemné 9000, zvlášť když jde o garsonku? Takže jsem pro to, aby těm, kdo odmítají pracovat, se sociální dávky snížily na úroveň životního minima, což je v současné době 2350 korun měsíčně. Z toho si už moc nákupní košíky plnit nemůžete.

Jste zastáncem přímé volby starostů a hejtmanů. Ale co parlamentní volby? Kandidáti jsou na hromadných kandidátkách stran a po svém zvolení hlasují, jak jim nakáže poslanecký klub. Kde je osobní jmenovitá odpovědnost k voličům?
Nejsem sice pro přímé volby do sněmovny, ale chápu plně tento argument a doplnil bych ho ještě tím, že na stranických kandidátkách se často vedle známých osobností vyskytuje tzv. křoví. Tedy lidé, které voliči vůbec neznají. Moje řešení je ale jiné. Navrhuji, aby v parlamentních volbách bylo zavedeno tzn. panašování, což neznamená nic jiného než výběr osobností napříč kandidátkami. Volič si vlastně může vytvořit svoji vlastní kandidátku ze skutečných osobností na těch stranických kandidátkách a vynechat to křoví. To je výhoda třeba švýcarského nebo lucemburského modelu, kde máte panašování také na parlamentní úrovni. U nás je bohužel jenom na úrovni komunální, když i to je dobře.

Myslíte formou kroužkování nebo…
Ne. Podívejte se, když jste šla ke komunálním volbám, tak vám nabídli možnost – vezměte si třeba pět nebo deset kandidátek a na každé z nich zakroužkujte nějakou konkrétní osobu. Na jedné třeba jednu, na druhé třeba pět, ale musíte to pokud možno sestavit tak, aby to byl plný počet kandidátů v zastupitelstvu. Když to nesestavíte, tak platí, že volíte tu stranu, které jste dala nejvíce kroužků. Problém je v tom přenést tento systém i na parlamentní úroveň.