Mluvčí ústeckého magistrátu Karel Rouč Deníku řekl, že radnice se na první volby připravuje již dlouhodobě. „Volební lístky jsme postupně distribuovali, měli jsme je již před koncem minulého roku," řekl Rouč.

Někteří Ústečané Deníku v pondělí potvrdili, že již lístky do svých schránek dostali. „Překvapilo mne, že každý z kandidátů má vlastní volební lístek. Podle mne se tak zbytečně plýtvá papírem. Stačil by jeden lístek a svého kandidáta by každý pouze zakroužkoval," řekla Deníku Ústečanka Jana Stránská.

Podle Rouče ústecká radnice na přípravě voleb pracovala, ačkoli nebylo jasné, jestli se první kolo prezidentské volby tento týden vlastně uskuteční. Jeden z neúspěšných uchazečů Tomio Okamura chtěl, aby Ústavní soud pozastavil konání voleb. Soudci mu nevyhověli teprve před několika dny. „Nyní se jen dolaďují poslední věci, aby byly připravené volební místnosti a komise," uvedl.

Kde se bude dát volit, se lidé mohou dozvědět na internetových stránkách a hlavně z volebních lístků ve schránce. Volební místnosti budou povětšinou tam, kde byly při posledních krajských volbách.

Do pátečních voleb Ústečané nejspíše žádného kandidáta na prezidenta v regionu naživo již neuvidí. Podle oficiálně zveřejněných programů všech kandidátů ani jeden z nich cestu na Ústecko v plánu nemá. Soustředí se nyní hlavně na debaty v médiích, a někteří mají na poslední dny naplánované mítinky především v hlavním městě Praze.

V Ústí nad Labem bylo v uplynulém období několik kandidátů, ale rozhodně nepřijeli všichni. „Pracoval jsem v USA, ty kampaň velmi prožívají. Nedá se to srovnávat, tady se o volbách téměř nemluví," tvrdí Ústečan Radovan Záhorský.

Jak volit

Občan může volit ve své volební místnosti nebo s voličským průkazem kdekoli v ČR. Do obálky musí vložit jeden hlasovací lístek se jménem kandidáta. Druhé kolo se uskuteční za dva týdny, postupují dva nejúspěšnější.