Skupina mužů v oranžových vestách přenáší ve dvou místnostech v restauraci Perla v Hornické ulici bedny se státním znakem. Připravují tak volební místnosti, kde dnes Ústečané budou moci chodit volit prezidenta republiky. Poprvé v historii takzvanou přímou volbou.

Připravit volební místnost je poměrně jednoduché. Kromě zázemí pro volební komisi stolů a židlí, které se ve dvou místnostech nacházejí, je potřeba hlavně volební urna. Připravené jsou i zástěny, protože volby jsou tajné, a pytle na prázdné lístky a obálky. Do urny je možné vhodit lístek pouze jediný, ostatních osm voliči vyhodí, případně si je mohou schovat na památku.

„Tohle jsou asi nejhezčí místnosti, které nyní máme. Jsou opravené a je tu vymalováno," líčí úřednice, která má přípravu místnosti na starosti. Evidentně má pravdu. Vůně čerstvé barvy je v místnostech ještě cítit. Jen je zde chladno. „Topení se zapne později. Na volby zde bude teplo," ujišťuje. Muži donesou i nápisy hlásající „Volební místnost č… Číslo okrsku se sem doplní později a budou pověšené až dnes, v den voleb.

Podle starosty centrálního obvodu Jana Tvrdíka bylo s přípravou voleb hodně práce. „Musíme připravit místnosti a sehnali jsme komise. Většinu toho udělaly v Ústí obvodní radnice," vysvětlil.

„Do čtyř městských obvodů a čtrnácti obcí jsme distribuovali 111 400 sad volebních lístků pro první kolo voleb. Většinu jsme doručili voličům, část jsme připravili jako rezervu ve volebních místnostech," uvedl mluvčí města Karel Rouč.

Podobný počet je připravený i na II. kolo, které se bude konat, pokud v I. kole nezíská ani jeden z kandidátů nadpoloviční většinu hlasů.

Volebních místností je v rámci pověřeného úřadu, kterým je magistrát města Ústí, 125, z toho 97 je v městských obvodech Statutárního města Ústí nad Labem.

Začít volit mohou Ústečané od dnešních 14:00 hodin. „Určitě je dobře, že konečně o hlavě státu budou moci rozhodnout sami lidé. Bohužel nevím, zda navržení kandidáti jsou to nejlepší, co máme," uvedl například Jiří Savický. Vadí mu dohadování kolem počítání hlasů některých neúspěšných kandidátů.