Jejich nástupu do školy, i přes zhoršenou bezpečnostní a politickou situaci v zemi, prý nic nestojí v cestě.

VÝJEZD DO TURECKA BY NERADILI RUŠILI

„V tuto chvíli neevidujeme žádné informace, že by jejich příjezdu něco bránilo," reagovala mluvčí ústecké univerzity Jana Šiková. Podle jejích slov chce také několik zájemců z řad ústeckých studentů studijně vycestovat do Turecka.

„Jde o dvě studentky, které budou vyjíždět do Adany, a dva studenty, kteří se připravují do Izmiru. Zatím jsou na pozoru a shromažďují aktuální informace o tamní situaci, svůj výjezd by ale jen neradi rušili," doplnila Šiková.

Dům zahraniční spolupráce už vyjíždějícím studentům do Turecka doporučil řídit se pokyny Ministerstva zahraničí ČR. Tedy necestovat vůbec do jihovýchodní oblasti Turecka, Ankary a Istanbulu, při pobytu v ostatních oblastech Turecka dbát maximální opatrnosti a vyhýbat se větším shromážděním osob a centrům velkoměst.

TURECKÁ STABILITA VZALA ZA SVÉ

„Turecko je pro české studenty exotickou destinací, která jim má co nabídnout, a s univerzitami, na které studenty vysíláme, máme dlouholetou oboustrannou a bezproblémovou spolupráci," upřesnila Šiková.

Například ale studentka Monika Ryšlinková, která byla na Erasmu+ v Turecku před necelými dvěma lety, má jiný názor. „Dnes už bych tam na Erasmus+ nejela, turecká stabilita vzala za své," reagovala Ryšlinková.

Koordinátoři z UJEP jsou optimističtější. „Zatím nad okolnostmi nelámeme hůl a nikoho od výjezdu do Turecka neodrazujeme. Opravdu doufáme, že k nám v září dorazí co nejvyšší počet z padesáti přihlášených tureckých studentů," dodala koordinátorka pro vyjíždějící studenty a studijní pobyty UJEP Lucie Velková.

Erasmus+ je vzdělávací program Evropské unie na období 20142020 pro studenty a učitele. Pojmenovaný je po holandském učenci Erasmu Rotterdamském. Studijní pobyt na zahraniční škole může trvat 3 až 12 měsíců. Možností je vyjet do vybrané země taktéž na pracovní stáž, a to v rozmezí od 2 až do 12 měsíců.