Po třech a půl letech mlčení, kdy si téměř většina Ústečanů myslela, že ani neexistuje, primátor Vít Mandík promluvil. V exkluzivním aprílovém rozhovoru.

Kdy ve vás uzrálo rozhodnutí poskytnout médiím rozhovor?
Už mě to žere několik týdnů. Chodím po ulici a lidé mě hladí a hladí, aby věděli, že jsem skutečný. Už mi prošoupali rameno u dvou sak od Armaniho. Opravdu si takový luxus nemohu s mizerným platem českého primátora dovolit. A navíc, fakt mluvit umím.

Proč jste nezačal dříve?
Měli jsme spoustu práce. Nedokážete si představit, co za kostlivce po našich předchůdcích na nás vypadává ze skříní na magistrátu. Přijdu ráno do kanceláře, otevřu, a kostlivec. To vám vyrazí dech. A zkuste si mluvit bez dechu.

Co se vám za těch tři půl roku povedlo?
Měl jsem na starosti především městské finance. O ostatní se postarali moji kolegové. Myslím, že se nám konečně po letech podařilo stabilizovat rozpočet. Prostě je to tak, že jsem asi první primátor, který dobře hospodaří. Díky tomu si město může mnohé dovolit.

Jste si jistý?
Zeptejte se mých kolegů, rádi vám odpoví. Nechci svoji práci soudit. To přece dobrý politik nedělá. A ani to nemám zapotřebí.

Dobře, tohle je rozpočet. Ale co konkrétní činy?
Především jsme dosadili do vedení městských organizací a na posty vedoucích úředníků kvalitní lidi, kteří nám již neházejí klacky pod nohy. Město šlape jako hodinky. Tedy s výjimkou některých městských obvodů, které se snaží sabotovat naši práci. A podívejte se kolem sebe. Vajglů na zastávkách je méně, děti dostávají pomůcky ve škole, stadion roste jako z vody. Je toho spousta. I Václavu Neckářovi se tu moc líbí.

Ale třeba kvůli stadionu jste město více zadlužili.
To není pravda, nebrali jsme si žádný úvěr. Normálně to firmě zaplatíme. Jen během deseti let.

Ze všech stran se na město vznáší kritika, že špatně komunikujete. Že omezujete svobodu vyjadřování na zastupitelstvu.
Myslíte ty řeči, kterými nás pořád rušili během jednání zastupitelstva? Stále může kdokoli říci, co si myslí. Ale prostě nám již neskáče do řeči. Pravidla být musí. A informujeme o všem. V tiskových zprávách. Třeba nyní jsme vydali nové mimořádné  číslo Městských novin, aby si lidé mohli přečíst nezkreslené a vyvážené informace o Činoherním studiu.

Myslíte  o divadle…
To taky. Jde o to, že hrstka herců si chtěla usurpovat miliony z městské kasy a odmítá se účastnit transparentní soutěže. A ještě za to některé z nás fackují.  Zřízení našeho Činoherního studia je ostatně jedním z našich dalších velkých úspěchů. Protože nové Činoherní studio konečně přinese do města takovou kulturu, kterou si Ústečané přejí.

Jakou?
Hlavně zábavnou. Ne nějakou avantgardu, která vyvrcholí obnaženými prsy.

Ve funkci budete do podzimu. Co chcete stihnout ještě udělat?
Toho je mnoho. Musíme vybrat kvalitního ředitele pro Činoherní studio. Přestřihnout pásku na stadionu a poklepat na kámen v plavecké hale. A pak nás čeká spousta takových drobností počínaje přípravou rozpočtu na příští rok a konče přivítáním nějakých těch nových občánků.

Budete se na podzim opět ucházet o post primátora?
To bych raději nechal otevřené. Musíme se ještě poradit. Máme u nás několik kvalitních kádrů, kteří se na tuto funkci hodí. Možná se vrátím ke své profesi. Z Ústí bych tedy neodešel. Měl bych ho seshora  jako na dlani.