Firmě, která v Ústeckém kraji spravuje pět nemocnic, původně uložil pokutu 200 tisíc korun. Loni ji ale zrušil Krajský soud v Brně a jeho verdikt nyní potvrdil i Nejvyšší správní soud.

Krajská zdravotní je akciovou společností Ústeckého kraje. V tendru za více než 87 milionů korun poptávala několik skupin výrobků, například obvazy, obinadla a náplasti. Zakázka byla podle ÚOHS vypsána příliš široce.

Chyb bylo více

Výběrové řízení Krajská zdravotní vypsala na zdravotnické i hygienické potřeby, které se odlišují způsobem použití a které spolu podle ÚOHS příliš nesouvisí.

Firmy, které se o zakázku chtěly ucházet, uváděly, že nemohou pokrýt tak širokou škálu sortimentu. Krajské zdravotní hrozila pokuta až do výše 4,3 milionu korun. Podle loňského verdiktu Krajského soudu v Brně ale ÚOHS svoje závěry řádně neodůvodnil.

Krajská zdravotní chybovala v minulosti také v tendru za 17 milionů korun na nákup přístroje na CT vyšetření pro nemocnici v Teplicích. ÚOHS výběrové řízení zrušil. V minulosti dostala Krajská zdravotní od antimonopolního úřadu rovněž několik dalších pokut v řádu stovek tisíc korun.