Ke koupání ve volné přírodě na severu Čech láká přes padesát zatopených dolů, rybníků a přehrad. Stále víc lidí přitahují vstupem zcela zdarma nebo za velmi nízký poplatek, krásnou přírodou, často i větším soukromím a klidem než na městských koupalištích.

Ne všechna přírodní koupaliště se však mohou pochlubit čistou vodou. Hygienici ji letos kontrolují na 17 místech v Ústeckém kraji a 34 vodních plochách v Libereckém kraji.

Nejhorší vodu na severu Čech má přírodní koupaliště v Zákupech na Českolipsku. Od června jsou tam nebezpečné cerkárie.

„I výsledky rozborů ze včerejška potvrdily přetrvávající riziko onemocnění cerkáriovou dermatitidou," varuje mluvčí krajských hygieniků Zuzana Balašová.

Larvy cerkárií se zavrtávají do pokožky, způsobují svědivé vyrážky, někdy i bouřlivější alergické reakce. Navzdory nebezpečí se ale lidé v Zákupech koupou.

Pozor v Chrastavě

Hygienici nedoporučují koupání ani v Chrastavě u Liberce. Koupaliště má dlouhodobý problém s fekálním znečištěním. „Důvodem je nestabilní kvalita Vítkovského potoka, dominantního zdroje napájení, kvůli hnojištím, zaústění odpadních vod či kompostům," říká Balašová.

Ve Vítkovském potoce se bakterie objevily po záplavách z roku 2010. Kvalita vody na koupališti se stanovuje z rozborů za poslední čtyři roky.

Zhoršená je stále kvalita vody v Máchově jezeře. Odběry na všech plážích ukázaly zvýšený výskyt toxických sinic. Citliví jedinci, malé děti, těhotné ženy nebo alergici, by se měli po koupání osprchovat.

Vody je v jezeře pořád málo, chybí 25 centimetrů. Velké lodě přesto ve čtvrtek vypluly.

„Ode dneška začne i pravidelná doprava, museli jsme ale vynechat přístaviště Šroubený, na to je málo vody," říká Vladimír Reichert ze společnosti Regata Máchovo jezero.

Zakalená je přehrada Harcov v Liberci, tam ale žádné nebezpečí nehrozí. Podobné je to na koupališti v Hořeních Pasekách v Podještědí nebo v Nedamově u Dubé.

Nízká průhlednost

V Ústeckém kraji by si lidé měli dát pozor jen ve Varvažově na Ústecku. V menším množství se tam vyskytují sinice, hygienici upozorňují i na zvýšený výskyt chlorofylu. Naopak bez závad je sousední zatopená jáma v Chlumci.

Snížená průhlednost vody je už od května v jezeru Chmelař na Litoměřicku. Je to ale obvyklý jev. Podobně je na tom i voda v dětské části areálu v Mikulášovicích na Děčínsku, ke koupání ale vhodná je.

V Chabařovickém rybníku na Ústecku probíhá rekonstrukce. „Koupání je možné. Zatím ale zvažujeme, zda se nám vyplatí 15 tisíc korun za rozbor vody," uvedl již dříve Jiří Záhořík za provozovatele.

Vzorky z přírodních koupališť odebírají hygienici jednou za dva týdny. Jedno laboratorní vyšetření stojí asi 2 500 korun.

Na Barboru i Mšeno

Letos ještě nebudou hygienici kontrolovat kvalitu vody v nově otevřeném jezeře Milada na Ústecku. Místu chybí zázemí pro rekreaci, k dispozici jsou zatím stánky s občerstvením. Přesto pláž navštěvují stovky lidí.

Kvalitní voda v Ústeckém kraji je na Kamencovém jezeře v Chomutově, v Matyldě u Mostu, Jetřichovicích na Děčínsku nebo na Nechranické přehradě. V Barboře na Teplicku je viditelnost vody až do hloubky tři a půl metru.

Řadu lidí láká i oblíbená přehrada Mšeno v Jablonci. Radnice tam investovala 6,5 milionů korun. „Přibyly toalety na Tajvanu, dvě nová přístupová schodiště na břehu pod Slunečními lázněmi, obnovou prošla i okolní zeleň," vypočítává mluvčí radnice Markéta Hozová.

Jak poznám, jestli jsou ve vodě sinice?

Láhev se zúženým hrdlem naplníme vodou a necháme alespoň 20 minut stát v klidu na světle. Pokud se u hladiny vytvoří zelený kroužek a voda přitom zůstane čirá, jedná se s největší pravděpodobností o sinice. Jestliže zůstane voda zakalena rovnoměrně nebo se začne tvořit větší zákal u dna, půjde pravděpodobně o řasy.

Ještě jednodušším testem je vstupovat do vody opatrně, aby se nezvířily usazeniny ze dna, a pozorovat, zda se okolo kolen ve vodě nevznášejí drobné zelené částečky. Když ano, jedná se pravděpodobně o sinice.

Sinice a koupání v přírodě
• Sinice obsahují látky způsobující alergie. U koupajícího se člověka se mohou objevit vyrážky, zarudlé oči či rýma. Riziko se zvyšuje s délkou pobytu ve vodě, opakovaným koupáním po více dnů i s množstvím sinic ve vodě.
• Alergické reakce mohou vyvolat i některé řasy.
• Sinice mohou produkovat různé toxiny. Podle toho kolik a jakých toxinů se do těla dostane, se liší i projevy: od lehké akutní otravy se střevními a žaludečními potížemi, přes bolesti hlavy až po vážnější jaterní problémy.
• Lidé při koupání často nechtěně vypijí jeden až dvě deci vody a s ní i přítomné sinice a toxiny. Riziko se zvyšuje u dětí, které vody vypijí zpravidla více a jejich tělesná hmotnost je menší.

Kam také za koupáním na Ústecku:PŘÍRODNÍ KOUPAL. CHLUMEC
Vstup: volný
Zatopený bývalý důl. Travnatá a písečná pláž, pozvolný vstup do vody.
JEZERO MILADA
Kde: Chabařovice
Vstup: volný
Nově otevřené jezero má plochu více než 252 hektarů, je v něm 35,6 milionů kubíků vody. K dispozici jsou stánky s občerstvením, další služby budou přibývat. Koupání na vlastní nebezpečí
KOUPALIŠTĚ VARVAŽOV
Kde: Varvažov
Vstup: volný
Areál bývalého lomu. Hlavní pláž je převážně písčitá s pozvolným vstupem do vody. Parkoviště a stánek s občerstvením jsou vzdálené cca 100 metrů.