Právě ona, dnes vrchní sestra centrálních operačních sálů a jednodenní chirurgie ústecké Masarykovy nemocnice, se dostala až do finále v soutěži o Nej sestřičku Česka. O té se rozhodne v říjnu v Náchodě.

Do soutěže ji přihlásila jedna z jejích staničních sester. „Moc jsem se tím nezabývala, byla malá pravděpodobnost, že se nějak umístím. O to větší pak bylo překvapení, když mi přišla zpráva, že jsem ve finále," řekla Šárka Gregušová.

Přihlášených soutěžících totiž bylo 465. A finalistek porota složená ze špičkových odborníků ve zdravotnictví a osobností kulturního a společenského života vybírala jen 10. „Vážně nevím, čím jsem zabodovala zrovna já. Možná vzděláním nebo profesním zaměřením, v němž se pohybuji už dlouho," zamýšlí se finalistka.

Šárka Gregušová začínala v mostecké nemocnici, posledních 12 let pracovala jako staniční sestra na tamních operačních sálech. Při této práci také dálkově studovala vysokou školu. Ještě před koncem studia dostala nabídku z Ústí. A kývla na ni. V současnosti už 3 roky velí instrumentářkám a sálovým sanitářům v ústecké nemocnici. A i když to pro ni znamená každodenní dojíždění z Mostu, prý nelituje.

Na operačních sálech se Šárka Gregušová pohybuje už 26 let.„Ráda cestuji," směje se úspěšná sestřička. I když sama přímo s pacienty do kontaktu moc nepřichází, je pro ně důležitá. Musí zorganizovat chod deseti sálů tak, aby vše bezchybně klapalo, závisí na tom bezpečnost operovaných pacientů. „Je to hlavně o personální práci," říká k tomu sama.

Přesto se nebojí ani praktické části finálového klání, kde bude muset porotcům předvést, jak by si poradila s poskytnutím první pomoci zraněnému. „Tak se zastavením krvácení nebo obvázáním rány samozřejmě mít problém nebudu," ujišťuje.

O trochu větší starost jí dělá, jak zvládne promenádu, naštěstí prý ne v plavkách, ale v pro tuto příležitost na míru ušité sesterské uniformě. Zvlášť když ji při tom budou sledovat návštěvníci náchodského divadla, kde se finále bude konat. „Strach nemám, spíše jsem zvědavá, vystupování před veřejností bude pro mě něco nového. Zatím jsem akorát přednášela na konferenci," uvedla Šárka Gregušová. Dodala, že připravovat se nijak zvlášť nehodlá, maximálně si prý dojde ke kadeřnici, jinak vsadí na přirozenost.

Organizátorem soutěže o Nej sestru České republiky je společnost Batist Medical, letos ji pořádá už počtvrté. O vítězce budou rozhodovat takové osobnosti jako Pavel Pavko, Jan Pirk, Radim Uzel, Jan Cimický, ale i Jan Přeučil nebo Uršula Kluková.

Smyslem je poukázat na náročnou práci sestřiček a vyzdvihnout jejich podstatnou úlohu ve zdravotnictví. Záštitu nad akcí převzal i ministr zdravotnictví Leoš Heger.