Sám Max opět nesl prapor procesí a jeho žena Jitka hrála hlavní postavu o napravení původně hříšné ženy. Šéf Středohoří sobě Jan Kvapil byl s akcí spokojen, stejně tak představitelka Máří Magdaleny. „Na procesí jsem poprvé, bylo to pro mě pěkné, poučné,“ řekl Jaroslav z Jirkova, který je v Zubrnicích na sochařském sympoziu vedle obecního úřadu. „Před pořadateli tedy smekám,“ byl spokojen předseda Jirkovského okrašlovacího spolku. Sochání se tu zúčastňuji poprvé, je výborné počasí a spousta kamarádů. Výborné to tady je.

Trochu jinak viděl procesí Jan Kvapil, předseda spolku Středohoří sobě. „Naše procesí tu prožívám úplně stejně jako loni. Trochu mi dochází hlas,“ přiznal, přikusuje velké meruňkové koláče, které napekli pro poutníky Tomáš a Jitka Ledvinkovi. „Ale zase jsem takový nadýchaný,“ tvrdil Jan. Účast je tak jako vždycky. Je nás takový pěkný houf,“ pochvaloval si vysokoškolský učitel. „Dnešní procesí ke svaté Magdaléně na mě letos působilo velice dobře. Atmosféra byla příznivá. Myslím, že všichni cítí nějaké to duchovní povznesení,“ nestěžoval si zubrnický občan Tomáš Ledvinka ještě před mší v kostele svaté Máří Magdaleny.

Vychází nový týdeník!
Nový Týdeník Ústecko: UNESCO v Krušnohoří či nakládání s letními dary přírody

„Dnes jsem hrála svou Máří Magdalenu potřetí nebo počtvrté,“ ohlédla se Jitka Bažantová, žena divadelníka Martina Ryby vulgo Maxe Fische. A po bohoslužbě v chrámu bavila s mužem na malé pouti v Zubrnicích svými tradičními jarmarečními kousky, rodinnými hroznýši či možností prokousat se koláčem k pětikoruně. „Dnes to bylo příjemné, naše poutní hra o obrácení hříšnice a svatbě s Pánem Ježíšem pod košatým zubrnickým stromem,“ pochválila na pětatřicet poutníků. „Nepřišlo jich sice moc, ale dorazili ti, kteří to nějak cítí,“ byla si jistá Kristova nevěsta s věnečkem květů na hlavě.

„Ti lidé se i zapojí do poutní hry a vnímají ji pozitivně – ne jen jako nějakou atrakci. I tím mě každý rok procesí v Zubrnicích baví. Vyhovuje mi to takto. Naše hra je víc lidová, vesnická a propojená s běžným životem. A jak se má postava napravené hříšnice vyvíjí? Podle mého, jak má. Beru ji jen jako roli. A těším se zase na příští rok,“ dodala mladá maminka z Teplic.