Když si dám do googlu „Martin Procházka Spolchemie", vyjedou mi jen samé články o dovolené v Toskánsku s premiérem Mirkem Topolánkem a dalšími lobbisty a politiky. To vás asi proslavilo nejvíce, že?
Nevím, já na dovolené s premiérem nebyl. Mě ta kauza minula. Prostě má manželka se kamarádila s manželkou Aleše Řebíčka (bývalý ministr dopravy za ODS, pozn. red.) a domluvili jsme se, že se potkáme na dovolené v Itálii. Pro mě to byl normální víkend u známých, náš byznys se ani s politikou nepromítá.

Jednou se ale váš byznys politikou setkal, to když byl pan Petr Gandalovič ministrem zemědělství a chtěl, aby stát od vaší Setuzy koupil dluhopisy za 300 milionů korun.
V době, kdy jsme preferovali Setuzu provozovat místo prodávat, tak banky významně omezily financování průmyslu. Hledali jsme různé cesty jak financovat provozní kapitál, například k nákupu řepky. Tehdy jsme zkoumali různé možnosti a tato varianta přišla na stůl. Vláda chtěla podporovat zemědělce. Nakonec z toho sešlo a my se s tím museli vyrovnat.

Táhlo vás to někdy do politiky?
Moc ne, chvíli jsem jen fungoval na Střekově v zastupitelstvu jako nezávislý na kandidátce ODS. Ale nebyl to svět, ve kterém bych se uměl pohybovat. Proto jsem odešel.

close Karikatura: Martin Procházka. zoom_in

Z veřejných zdrojů jsem se dočetl toto: „Martin Procházka je čtvrtinovým spoluvlastníkem společnosti Via Chem Group (zbytek drží Petr Sisák), pod niž spadá bývalá Setuza a především Spolek pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie)." Souhlasí to?
To bych nechtěl komentovat.

Jaké výrobky jsou od Spolchemie nejvíce žádané?
Jsou to různé pryskyřice, ty představují asi 75 % podílu na našich tržbách. Používají se napříč všemi průmysly. Spolchemie je firma, která není vidět na spotřebitelském trhu, našimi odběrately jsou firmy, které vyrábějí konečné produkty.

Když to řekneme laicky, které výrobky mohou obsahovat vaše produkty?
Například mobilní telefon, tištěné spoje jsou na bázi epoxidů. Různé nátěrové systémy jsou z našich výrobků. V automobilovém průmyslu, stavebnictví i potravinářství najdete naše produkty.

Jaké má Spolchemie momentálně největší problémy?
Největší náš problém je, že se musíme pečlivě věnovat našim zákazníkům, evropský trh je dnes nejistý. Všichni jsou opatrní.

Byl pro chemičku nejhorší rok 2009, kdy jste propustili asi 200 zaměstnanců?
Nejhorší rok pro Spolchemii, který si já pamatuji, byl rok 2002. V letě nás zasáhla povodeň a v listopadu vyhořela výrobna pryskyřic. Pak jsme pět let měli extrémně dobrý vývoj, jenže ten skončil s bankovní krizí. Banky změnily chování vůči firmám a některé z nich to nepřežily. Rok 2009 byl těžký, ale ne nejtěžší. Jinak před rokem 2002 jsme hodně propouštěli, tehdy jsme šli ze dvou tisíc zaměstnanců na 1300.

close Martin Procházka, předseda dozorčí rady Spolku pro chemickou a hutní výrobu. zoom_in Na Ústecku jste největším průmyslovým zaměstnavatelem, je to tak?
Ano, také jsme největším exportérem z Ústeckého kraje. Náš podíl exportu je 95 procent. Jinak trend v počtu zaměstnanců je stále klesající, technologie se vylepšují a není potřeba tolik lidí.

Ve vedení Spolchemie máte i Japonce. Proč jste si vybrali zrovna cizince?
Vždy jsme chtěli, aby firma měla mezinárodní obsazení, vždyť s Japonci máme společnou firmu. Naše trhy jsou majoritně zahraniční a naši zákazníci jsou pak spokojenější. Ve vedení máme také Angličana, Dána i Slováka.

A oni mají kanceláře v Ústí?
Ano, ale bydlí v Praze.

A ve výrobě máte například Ukrajince?
Asi pár cizinců máme, ale my moc lidí nepotřebujeme ve výrobě, spíše potřebujeme spolehlivé a odborné zaměstnance. Každopádně státní politika k zaměstnanosti cizinců je hodně podivná, máme problém zaměstnat i zahraniční experty.

Má chemický průmysl v Ústí růžovou budoucnost?
Chemický průmysl k Ústí patří, má zde tradici a budoucnost, je to dané mimo jiné dostatkem lidí, kteří mu rozumějí. Nyní máme před sebou investici do elektrolýzy. Máme atraktivní program, masivně jsme investovali do bezpečnosti, do nových technologií i sanace podloží.

Poběžíte někdy ústecký půlmaraton, který vede i přes váš podnik?
Už jsem ho běžel dvakrát, vždy tedy štafetu půlmaraton ve čtyřech. Nyní jsem se vsadil, že tento rok ho poběžím celý sám.

Jeden čas jste chtěli prodat za minimálně 55 milionů korun i sídlo firmy, před 80 lety nejvyšší budovu v tehdejším Československu. Jaký je stav kolem ní nyní?
To byl spíš jen takový výstřel. Tehdejší vedení zkoušelo, jestli touto cestou nezískat nějaké peníze. Ale v situaci, kdy bychom byli jediný pronajímatel, to postrádalo efekt.

V jakém stavu je budova?
Po patrech ji modernizujeme. Tento dům má dobrou skeletovou konstrukci a je nadčasový. Jeho nevýhoda je, že v Ústí je takových kancelářských budov nadbytek. Pro nás je větší, než bychom potřebovali. Trvale se sestěhováváme, jedno patro bychom určitě už mohli pronajímat. close Martin Procházka, předseda dozorčí rady Spolku pro chemickou a hutní výrobu. zoom_in

Jak se vám líbil film Milenci a vrazi, který se natáčel také ve Spolchemii?
Film byl zajímavý, protože se natáčel v prostředí, které známe, ale jinak byl na mě moc depresivní.

Jak to vlastně v současnosti vypadá se Setuzou?
Via Chem Group koupil Setuzu společně s PPF od pana Nováka z ML Moran. S PPF jsme Setuzu i krátce provozovali, pak z toho ale ona vycouvala. Její zájem byl jen investiční. My jsme následně udělali celou řadu změn a restrukturalizací. Následně firma Setuza skončila, protože nedokázala sehnat dostatek provozního financování. Postupně rozprodala svá aktiva, trochu to připomínalo story z filmu Pretty Woman. Co se týká největších aktiv firmy, lisovny v Olomouci a Ústí, tak olomouckou lisovnu koupila americká firma ADM a ústeckou britská firma Glencore.

Takže oleje vyrábí kdo?
V Ústí firma Ústí Oils, která patří pod Glencore. Nyní jsou v české republice dva světoví giganti a trh se narovnal. Pro zemědělce to je dobrý vývoj, mají zde tři silné firmy Agrofert, ADM a Glencore, které se podílejí na výrobě olejů.

Co vám zbylo ze Setuzy?
Oleochemická výroba, která pro nás byla strategickým důvodem investice. Je to firma Oleochem, od které bereme pro Spolchemii například glycerín. Pracuje tam asi 150 lidí.

A jak to je s pracími prášky, například Merkurem?
Výrobu pracích prášků jsme ukončili začátkem minulého roku, protože jsme nedokázali konkurovat gigantům jako Henkel a Procter & Gamble. Náš podíl na trhu se snižoval. Výrobna zubních past se již dříve přesunula do Olomouce.

Když to shrneme, tak z bývalé Setuzy je Ústí Oils a Oleochem?
Ano. Když to vezmete, tak celá levá strana Setuzy patří Glencore a o pravou se dělíme my s energetikou.

close Martin Procházka, předseda dozorčí rady Spolku pro chemickou a hutní výrobu. zoom_in A co z toho na Střekově zapáchá?
V různých okamžicích je to různý typ výroby, takže se o to dělíme, a do toho je cítit ještě čistička. Společně děláme řadu věcí, abychom zápach lokalizovali a snížili. Musíme ten areál uklidit, už jsme i nějaké budovy zbourali.

Nelitujete, že jste do koupě Setuzy tehdy šli?
Ne, byla to dobrá transakce. Získali jsme další trhy, přivedli jsme dobré partnery.

Spolchemie je jedním z největších sponzorů dnešního Plesu Patriotů. Tančíte rád? Jaký máte oblíbený tanec?
Já tancovat umím, do tanečních jsem chodil. Vášnivý tanečník ale nejsem, mám raději pomalejší typy tanců, jako třeba waltz anebo českou klasiku, valčík a polku.

Sledoval jste vašeho jmenovce hokejistu Martina Procházku při taneční soutěži StarDance? Co jste na něj říkal?
Na tyto soutěže se nedívám, ale zaznamenal jsem ho, vím, že se dostal daleko. Nikdy jsem se s ním osobně nesetkal, ale z hokeje ho znám.

Jakou hvězdu byste chtěl mít vy na plesu, a mluvíte pořadateli Liboru Zajíčkovi do jeho koncepce?
Rád bych mu do toho mluvil, ale on si do toho mluvit nenechá. Od začátku má jasnou koncepci a mnohem líp ví jak akci zorganizovat. Po loňském roce, kdy byli hvězdou němečtí Alphaville, jsme si řekli, že to těžko přebijeme. Proto jsme vsadili na domácí umělce. Nyní přemýšlíme o dalším ročníku, kam bychom rádi opět pozvali nějakou zahraniční hvězdu.

Letošní ples patriotů bude ve znamení Jamese Bonda agenta 007 sledoval jste jeho filmy a který herecký představitel tohoto neohroženého gentlemana se vám nejvíce líbil?
Mně se nejvíce líbí ten poslední James Bond. Daniel Craig je ideální představitel. Ti předchozí představitelé, až na Seana Conneryho, mi připadali trochu zženštilí. Poslední díl Skyfall mi přijde jako nejpovedenější bondovka.

Spolchemie je také největším sponzorem ústeckých hokejistů, jak jste se k tomu dostali?

Ano, před pěti lety jsme vstoupili do hokeje. Snažíme se městu vracet to, že tu sídlíme, proto podporujeme hokej, který je hodně divácky navštěvovaný. Dříve jsme významně přispívali na basketbal a dnes se tam opět postupně vracíme. Asi to dopadne tak, že hokeji trochu peníze snížíme a budeme podporovat i jiné sporty v Ústí.

Jak velkou částkou sponzorujete Ples Patriotů a hokejisty Ústí nad Labem?
To bych nechtěl zveřejňovat.

A můžete aspoň říci, jestli to je v řádu milionů nebo statisíců?
V hokeji byla naše pozice taková, že jsme kryli 10 až 15 procent ročního rozpočtu. Co se týká Plesu Patriotů, tak tam kryjeme asi čtvrtinu až třetinu nákladů plesu.

Jak ho vidím já: Spíš pěšky než oběžným výtahem

close Otážky šéfredaktora zoom_in Rozhovor s Martinem Procházkou jsme dělali ve velké zasedací místnosti v druhém patře sídla ústecké chemičky. On prý do své kanceláře chodí pěšky, já jsem si musel vyzkoušet legendární výtah páter noster (oběžný výtah).

Martina Procházku hned na začátku hodně zajímalo, jak se dnes vede novinám. Dal si kávu a začal rozvážně odpovídat na mé otázky.

Hovořili jsme spolu asi hodinu. Když jsem mu poslal rozhovor k autorizaci, vrátil ho téměř nezměněný. Za svými slovy si stál a nemusel je měnit.

Každopádně příliš nechtěl rozkrýt vlastnickou strukturu Spolchemie, respektive Via Chemu. Na přímou otázku odpověděl: „To bych nechtěl komentovat."

MARTIN PROCHÁZKA

Narodil se v lednu 1968 v Mladé Boleslavi. close Karikatura: Martin Procházka. zoom_in

Bydlel v Bělé pod Bezdězem, studoval ČVUT v Praze, kde poznal svou manželku, která pocházela z Ústí nad Labem. V roce 1991 nastoupil do Spolchemie v Ústí nad Labem jako ekonom do energetiky.

Od roku 2002 byl generálním ředitelem Spolchemie, stal se jím těsně před požárem. Byl také generálním ředitelem Setuzy a Oleofinu. Dnes je předsedou dozorčí rady Spolchemie a od listopadu i jejím výkonným ředitelem.

Pod jeho vedením chemičce od roku 2004 v následujících pěti letech tržby rostly každoročně zhruba o třetinu.

Je ženatý, má tři děti dvě dcery a syna.

Koníčky: Hraje tenis, fotbal, rád cestuje a lyžuje a nyní začal běhat.