Sdružení praktických lékařů (SPL) plánuje na tento den celorepublikovou stávku. Důvodem jsou nedostatečné úhrady, neúnosná administrativa zatěžující lékaře či podfinancování oboru všeobecného praktického lékařství.

AŤ JDE TAHLE VLÁDA DO PR…

Rozčilený je například také doktor Zdeněk Postler 
z Chlumce.

„Uvažuji o tom, že ordinaci zavřu, protože nejsem povinen nosit do práce peníze. Tím, že provozuji tuhle ordinaci, prodělávám dva až pět tisíc korun měsíčně. Máme dotovat zdravotnictví jako lékaři ze svých prostředků? Naposledy byla stávka, když byl ministrem zdravotnictví Rath a stálo ho to křeslo. Ať jde tahle vláda do pr…," nebere si servítky Postler.

Podle předsedy SPL pro Ústecký kraj Romana Housky se protestu zúčastní přes 80 procent praktických lékařů.

„V horizontu pěti, deseti lety hrozí úplný nedostatek praktických lékařů v kraji. Pokud práce praktického lékaře nebude finančně atraktivní, mladí lidé odejdou do zahraničí, nebo budou pracovat na klinikách," říká Houska.

BEROU SI PACIENTY JAKO RUKOJMÍ?

Hrozící stávku může ve čtvrtek ministerstvo ještě odvrátit. Zástupci SPL se totiž sejdou s náměstkem ministra zdravotnictví. 

„Pokud bude výsledek dnešního jednání pozitivní, máme samozřejmě mandát výstražný protest odvolat," sdělila místopředsedkyně SPL Jana Uhrová.

Sám ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček ovšem plánovanou stávku lékařů razantně odsuzuje.

„Výhrůžky stávkou představiteli SPL v okamžiku, kdy ještě zdaleka neskončila jednání 
o úhradách pro příští rok, považuji za naprosto nepřijatelné. Ministerstvu zdravotnictví se podařilo opakovaně zajistit navýšení finančních prostředků jak pro lékaře a sestry, tak pro zdravotnická zařízení," vysvětluje Němeček, který současně vyzývá lékaře, aby si přestali brát pacienty jako rukojmí.

„Jednání zdaleka nebyla ukončena a ministerstvo zdravotnictví jasně deklarovalo svou vstřícnost v rámci možných ekonomických mantinelů. Musím však jasně prohlásit, že odmítáme návrhy představitelů praktických lékařů, aby byly sníženy platby nemocnicím," doplnil Němeček.

Ten podle svých slov ovšem momentálně považuje za prioritu řešení vážné personální situace v některých nemocnicích.

Pokud jednání skončí krachem, nehodlají všichni praktičtí lékaři v Ústí a okolí stávkovat. Například Naše ambulance v OC Forum v Ústí zůstane pro pacienty otevřená.