To také bylo „nejtvrdší" pití, kterým si svatebčané mohli v sobotu připít. Ministerstvo zdravotnictví totiž v pátek večer zcela zakázalo prodej a nalévání tvrdého alkoholu nad 20 procent na celém území republiky.

Omezení najednou pocítily všechny restaurace a bary. „Je to naprosto šílené, o prohibici jsem se dozvěděla v pátek ve 22 hodin, kdy náš podnik navštívil policista. Ten nám sdělil, že je zákaz podávání alkoholu nad 20 % a že musíme schovat vystavený alkohol. Dnes máme Cool party, kterou jsme chystali 14 dní," rozčilovala se provozní ústeckého podniku Pause café Naďa Flekacsová.

Majitel baru Delirium Tremens v Ústí nad Labem Jan Procházka uvedl, že zákaz chápe. „Neexistuje žádný způsob, jak vyseparovat ty rizikové provozy, je to jediný nástroj, jak ochránit lidi. Nakonec se to ovšem obrátilo proti poctivým podnikatelům." Barman to zjistil až v pátek na internetu v 19.00 hodin. Několik rezervaci bylo zrušeno.

„Zaskočilo nás to, měli jsme v plánu oslavu, přijeli přátelé z Polska a chtěli jsme je pohostit. Informace přišla pozdě, protože v tuhle dobu byly sešlosti s přáteli již naplánované," řekl jeden z hostů baru. „Chápeme vládu, že musí něco dělat, ale že by nás to v páteční večer zrovna potěšilo, to opravdu ne. Alespoň jsem po letech ochutnal vaječný koňak," řekl Miroslav Balej.

Série otrav methylalkoholem se Ústeckému kraji zatím vyhýbá, u jediného podezřelého úmrtí ji pitva neprokázala. Z 19 úmrtí v Česku bylo 11 obětí z Moravskoslezského kraje.

Momentální situace nahrává výrobcům piva a vinařům. Jiří Hauptmann, podnikový manager pivovarské společnosti Heineken, která vlastní pivovar Velké Březno, očekává nárůst prodeje piva. „Lze nárůst očekávat. Hlavně v obchodních řetězcích, které budou chtít doplnit prázdné regály jiným alkoholickým zbožím, například pivem. Nejde však o byznys model," řekl Hauptmann.