Barevné bezpečnostní vesty měly být ve čtvrtek výrazem protestu proti nízkým cenám veřejné dopravy. Oblékla si je ale jen část řidičů.

Veřejnost reagovala kladně

V Ústí nad Labem jezdili ve vestách zejména řidiči trolejbusů, odpoledne jich bylo dokonce více, než řidičů zelených autobusů firmy BusLine, v které protest začal. „Bylo nás několik desítek, reakce veřejnosti byly veskrze kladné," uvedl předseda odborů dopravního podniku Jan Hampejs.

„V dopravním podniku řídilo chlapů ve vestách dost, já ne, protože BusLine je soukromá firma, proč bychom je měli podporovat," řekl starší řidič, který vystoupil z trolejbusu u divadla. V hloučku jeho kolegů před budovou dopravního podniku vestu také nikdo. „Je to kravina, k ničemu to nepovede, jsme akorát za šašky," rozčiloval se jeden ze šoférů.

„Za šašky jsme, protože si necháme všechno líbit. Něco by se udělat mělo," oponoval další řidič.

Neřekli poslední slovo

„To je realita. Co člověk, to názor. Mrzí mě, že právě v Ústeckém kraji, kde jsou kvůli hodně stlačeným cenám dopravy největší problémy, nebylo zapojení do protestu vyšší. Ale celkově můžeme být spokojeni. Řidiči ve vestách se objevili v řadě míst po celé republice. Na to, jak bývá v odborech těžké něco domluvit, se akce určitě podařila a je jasné, že je s námi třeba počítat," řekl odborový předák BusLine Jiří Kuchynka.

Spolu se svým kolegou dovezl dopoledne na Misterstvo dopravy Jabloneckou výzvu a další dokumenty. „Zástupci ministerstva to převzali, dali jsme jim pro pana ministra i naši bezpečnostní vestu, aby si ji mohl vyzkoušet," dodal Jiří Kuchynka.

Protest podle něj nebyl posledním slovem. „Chceme dál jednat o pracovních podmínkách. O tom, aby ve výběrových řízeních byla garantována mzda řidiče a další věci," zdůraznil Jiří Kuchynka.

Bezpečnostní vestu na protest proti nízkým platům oblékli někteří řidiči autobusů.