„Vlak je pojízdné mobilní muzeum. Žákům zážitkovou metodou ukazujeme následky užívání drog. Předvádíme místa, která nemohou děti navštívit, jako je squat, vězení, okolí autohavárie. Děti oceňují, že jim nikdo nic nezakazuje. Jen představujeme, jak to může dopadnout, když se rozhodnou pro špatný vlak," řekl autor projektu Pavel Tuma.
„Program pro školy máme od 08:20 do 14:20, v některých městech už máme kapacitu zcela obsazenou. Odpoledne pak je otevřeno pro veřejnost. Těší nás, že často přivedou žáci své rodiče nebo kamarády. Netradiční formu zdravotní výchovy vítají i studenti," řekl Tuma v Chomutově, kde vlak už zastavil.
VAGÓNY SE ZMĚNILY V KINOSÁLY
Účastníci programu vyplňují dotazník a procházejí jednotlivými vagony, které jsou přetvořeny na jakési kinosály. „Ze získaných údajů třeba vyplynulo, že každý 250. školák má v rodině závislého uživatele návykové látky," uvedl Tuma.
Odhaduje se, že v celé republice je 40 tisíc problémových uživatelů drog. V kraji jich žije 6800, což je 14 procent. V regionu mezi drogami dlouhodobě vede pervitin. Pracovníci K-center upozorňují, že se závislostí se může potýkat člověk vzdělaný, materiálně zabezpečený, pocházející z podnětného prostředí, stejně jako jedinec ze sociálně vyloučené lokality.
„Převažují muži nad ženami, zhruba v poměru 3:1. Průměrný věk činí asi 30 let. Docházejí k nám ale také například uživatelé drog starší 50 let," vyjmenovala klientelu vedoucí chomutovského K-centra Lenka Protivová.