Unikátní rozsáhlý průzkum v Litoměřicích, jejichž bezprostřední okolí výrazně poznamenala koronakrize, nyní vyhodnotili odborníci z Vysoké školy aplikované psychologie (VŠAPs) v Terezíně. Anketa zkoumala, jak nebezpečí spojené s epidemií, nouzový stav a všemožná omezení dopadly na psychiku lidí. Do projektu se zapojilo 249 lidí z Litoměřic napříč pohlavím, věkovými kategoriemi i dosaženým vzděláním.

Právě litoměřický okres patří svými počty nakažených k nejzasaženějším nejen v regionu, ale i celé republice. I proto si město jiní odborníci nedávno vybrali pro testování promořenosti populace novým typem koronaviru.

Čerstvý sníh u Nakléřova na Ústecku. 12. května
Léto vystřídala zima. Ledoví muži přinesli na horách i čerstvý sníh

Anonymní on-line dotazník zpřístupnily Litoměřice na svém webu i prostřednictvím mobilní aplikace. Anketa ukázala, že nouzový stav přinesl řadě lidí spoustu volného času. S ním respondenti průzkumu naložili různě. Pro některé to byla „havaj“, jiní ho ale věnovali i dobrovolnické činnosti. „Po letech znovu šiju. Roušky pro celou rodinu a okolí,“ uvedla jedna z respondentek. I ta ale podobně jako mnozí další přivítala víc času na koníčky a zahradu i na likvidaci „restů“ v domácnosti. Další účastník průzkumu zmínil, že u něj doma vytvořili dokonce několikačlennou „manufakturu“, která zvládla ušít stovky roušek.

Podle ankety lidem z Litoměřic na koronakrizi nejvíc vadí omezení volnočasových aktivit. „Ztráta práce, existenční ohrožení a nedostatek finančních prostředků překvapivě vyvolávaly nejméně obav,“ upozornili hodnotitelé ankety. Přinejmenším jednoho Litoměřičana ale připravila situace o běžný kontakt s jeho malým dítětem. „Pracuji v infekčním prostředí a potřebuji hlídání od starších rodičů. Obavy z jejich nákazy nás donutily nechat syna nastálo u nich. Je to pro nás náročné,“ uvedl respondent.

Chybí polibky i obejmutí

V daleko více případech koronakrize omezila styk lidí s jejich staršími rodinnými příslušníky. „Nejvíce mě situace připravila o možnost políbení a obejmutí rodičů. Člověk se bojí, že by je mohl nakazit. Mám pocit, že už nad tím budu přemýšlet vždycky, že se budu pořád bát. Také mě ta situace připravila o obyčejné podání ruky. O blízký kontakt s rodinou a přáteli,“ poznamenal jiný obyvatel města.

K vládním opatřením zavedeným k omezení šíření epidemie se lidé podle průzkumu staví vstřícně. „Celkem 131 respondentů uvedlo, že respektují a dodržují opatření, která byla vyhlášena spolu se stavem nouze,“ vyčíslili hodnotitelé ankety s tím, že 89 procent odpovídajících považuje za přínosnou ochranu obličeje. Přání jednoho z respondentů „sundat ty profuněný roušky z úst a nasazovat je maximálně při styku s ohroženou skupinou“ tak bylo ojedinělé.

Uvolnění nouzových opatření v Ústí nad Labem. 11. května
Otevřené zahrádky kvůli počasí nelákaly, na služby kadeřnic se stály fronty

Někteří lidé by dokonce radši přísnější režim. „Pokud se lidé hromadí po výletech po památkách a v přírodě, shlukují se, často nenosí roušky a tak dál, lze očekávat při brzkém uvolnění pravidel spíše skokový nárůst epidemie,“ varoval jeden z účastníků průzkumu. „Bojím se příliš rychlého uvolňování z nouzového stavu a příliš rychlého přibývání nemocných. Bojím se, že takzvaně usneme na vavřínech a situace v České republice se zhorší,“ konstatoval další.

Optimismus, energie, nebojácnost

Průzkum experti nedělali jen v Litoměřicích, ale také mezi lidmi v Terezíně, v řadách svých studentů a také studentů ze Západočeské univerzity v Plzni. Získali tak cenné informace o současných pocitech dalších stovek mladších i starších lidí. „Jsem nadšen, jak většina z nich prožívá entuziasmus a optimismus, energii, nebojácnost. Píšou, že to zvládneme, to se opakovalo mnohokrát,“ shrnul své pocity z průzkumu jeho autor, rektor VŠAPs Štefan Medzihorský. Pesimistických a vystrašených odpovědí prý bylo oproti tomu mnohem méně.

Kdo odpovídal v průzkumu
Výsledky průzkumu zachycují určité zafixování aktuálního stavu myšlení, starostí a naděje občanů Litoměřic od 3. dubna do 10. dubna 2020. Odborníci upozorňují, že dnes mohou být jejich pocity odlišné, za nějaký čas opět jiné. Dotazník vyplnilo 30 % lidí ve věku do 40 let, 53 % ve věku od 41 do 60 let a 17 % ve věku nad 60 let. 126 respondentů bylo středoškoláků s maturitou, 96 vysokoškoláků a 27 občanů s jiným vzděláním. Jak doplňují hodnotitelé ankety, 76 % respondentů byly ženy a 24 % muži.
Podrobnosti najdete na www.litomerice.cz.

Fantomas alias Vasil Simkovič.
Až skončí Jágr, skončím i já. Snad to dotáhne do padesátky, věří Fantomas z Ústí