Čeští turisté se nakazili v Karibiku, devětačtyřicetiletá žena na dovolené v Dominikánské republice, osmapadesátiletý muž na ostrově Martinik. Oba měli chřipkové příznaky tedy horečku, bolest svalů, někdy se přidružuje i zánět spojivek a vyrážka. Ošetřeni byli ambulantně v pražské Nemocnici Na Bulovce a oba jsou v pořádku.
Ústí, Ostrava, Praha
Největší nebezpečí viru, který šíří komár rodu aedes aegypti, je možné poškození plodu v lůně těhotné ženy. Dochází k zastavení růstu jeho mozku tzv. mikrocefalii, kterou Brazílie zaznamenala již u 4690 těhotných. Kde se mohou těhotné ženy s podezřením na nákazu virem nechat vyšetřit?
„V Česku jsou určena čtyři místa. Pro Čechy Zdravotní ústav v Ústí nad Labem, pro Moravu Zdravotní ústav Ostrava, kde je i Národní referenční laboratoř, specializovaná právě na arboviry jako je horečka dengue, západonilská horečka, žlutá zimnice a další. Pro celou republiku je pak Státní zdravotní ústav Praha a nemocnice Bulovka, která se zaměřuje na léčbu infekčních, parazitárních a tropických nemocí," říká šéf Centra imunologie a mikrobiologie Zdravotního ústavu v Ústí, Vlastimil Král.
Od 1. března tu budou provádět test, který prokáže virus zika v krvi a moči při akutním onemocnění a až týden po jeho skončení. Současně se tu provádějí i testy na přítomnost protilátek viru v krvi. „Vzorky od nás zatím odesíláme na rozbor do specializovaných pracovišť v Praze a Ostravě. Výsledky jsme schopni získat, podle naléhavosti případu, v řádu několika hodin," vysvětluje doktor Král.
Objednávky dopředu nejsou potřeba
„Kdyby to epidemiologická situace vyžadovala, přistoupíme na rozbory i přímo na našem pracovišti." Každopádně zajet do Ústí na vyšetření, případně poradit se před cestou, mohou pacienti bez omezení z celých Čech.
„Nemusí se dopředu objednávat, stačí na oddělení očkování a cestovní medicíny přijít v ordinačních hodinách nebo si dopředu zavolat," doplňuje Král. Proti viru zatím není žádná vakcína. Světová zdravotnická organizace na začátku února kvůli viru zika vyhlásila celosvětový stav nouze. V Čechách ale nebezpečí nehrozí.
Přenos z člověka na člověka byl zatím prokázán pouze ve třech případech na světě, a to spermatem.
„Mužům, u nichž bylo podezření na nákazu, se proto po dobu 4 týdnů nedoporučuje nechráněný styk. Tam, kde byl vir u muže jednoznačně prokázán, pak po dobu šesti měsíců," řekla primářka infekčního oddělení Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová. Na ženy, které virus prodělaly, se podle ní pohlíží jako na zdravé a nemusí se obávat při budoucím těhotenství žádných rizik.