Převoz tlukoucího srdce vyžaduje speciální přístroj a zkušený tým odborníků. Poprvé v České republice transplantaci s použitím tohoto způsobu přepravy provedli v pražském IKEM. Na vyjmutí srdce se ale podíleli i lékaři z Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Fakulty zdravotnických studií UJEP a Krajské zdravotní - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem (KAPIM). Napomohla tomu souhra okolností, jelikož dárkyní orgánu se stala mladá žena z Ústí.

Lékaři ji vybrali podle přísných kritérií a po smrti mozku. „Ta nejčastěji nastane kvůli poranění, krvácení nebo nedokrevnosti mozkové tkáně. Příběh konkrétního pacienta však nemůžeme zveřejnit kvůli nutnosti zachovat anonymitu dárce,“ vysvětlil primář KAPIM Josef Škola.

Přitom srdce na tom po vyjmutí nebylo příliš dobře, jelikož jeho fungování v těle dárkyně ovlivňovaly a zároveň jej poškozovaly léky na krevní tlak. Právě kvůli tomu lékaři IKEM zvolili novou metodu fyziologického transportu, během něhož se orgán dokonce zotavil.

Lékaři anesteziologické kliniky se podíleli na výběru dárce srdce a spolupracovali s transplantačním centrem při všech potřebných vyšetřeních. Zajistili také veškerou péči o dárce, včetně anesteziologické péče během samotného odběru orgánů.

„Především je potřeba kolegům z Krajské zdravotní poděkovat, že jsme s jejich pomocí a právě u nich mohli průlomovou metodu vyzkoušet,“ poznamenal přednosta Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM Ivan Netuka.

Jak dlouho vyjmutí orgánu trvá? Podle primáře Školy zpravidla dvě až tři hodiny, v závislosti na počtu odebíraných orgánů. Nejčastěji to bývají ledviny a játra, následují srdce a plíce. Někdy lékaři odebírají také slinivku břišní a vzácně dělohu.

Operatér nejprve otevře dutinu hrudní a břišní, následuje vypreparování a propláchnutí orgánů chladným roztokem. Ten umožní jejich uchování ve funkčním stavu po dobu transportu. Teprve poté je lékaři z těla vyndají a uloží do přepravního boxu. „Nebo, jako v tomto případě, napojí na zvláštní mimotělní oběh,“ pokračoval primář Škola. Speciální přístroj dokáže simulovat fyziologické prostředí člověka.

Nemocnice Krajské zdravotní se podílejí na výběru dárců, přičemž dominantní roli v tom hraje právě ústecká anesteziologická klinika. Díky práci zdejších sester a lékařů mohlo být jen v letošním roce transplantováno na čtyři desítky orgánů.

Přístroj pro přepravu stál 7,5 milionu, pro převoz srdce je třeba sada za 1,5 milionu. Transplantace srdce v IKEM stojí mezi 700 tisíci až 3,8 milionu, průměrně je to asi 1,7 milionu korun.

Všeobecná zdravotní pojišťovna podle svého náměstka pro zdravotní péči Davida Šmehlíka slíbila platit osm až deset odběrů pro nový fyziologický transport každý rok. „Připravili jsme úhradový mechanismus, který umožní, že tato metoda bude pro transplantační týmy a české pacienty dostupná. Proto doufám, že se v ČR podaří tuto metodu natolik rozvinout, aby se doba čekání pro transplantaci srdce výrazně zkrátila,“ dodal Šmehlík.