VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Psycholog: Cítím beznaděj. Koho volit, když skoro všichni slibují to samé?

Ústí nad Labem - Slogan o rybách nesedí, Okamura hovoří o jasné stopce, Zelení jsou všední, hodnotí odborník.

21.10.2017
SDÍLEJ:

Předvolební plakátyFoto: Deník/František Roček

Jak dopadnou volby? Emeritní ústecký policejní psycholog a soudní znalec Josef Kovářík po 40 letech zkušeností v oboru se směje, když se dívá na volební plakáty. „Z plakátů kape beznaděj. Všichni slibují hory doly,“ směje se Kovářík, když se dívá na fotografii vylepených plakátů.

Kovářík ukazuje na plakát sociálních demokratů: „Pokud děčínský poslanecký kandidát Foldyna (ČSSD) má na plakátu slogan: „Jenom mrtvé ryby plavou s proudem“, už pro ten slogan bych ho nevolil. Každý člověk ví, že podle potřeby ryby plavou po proudu nebo proti proudu. Takže, slogan je mrtvý, ne ryby.“

Pokud vedle Foldyny je plakát s Okamurou a s heslem „Ne islámu, ne teroristům“, to je zcela srozumitelná hláška či výkřik. „Do jaké míry to je s islámem rozumná hláška z hlediska práva, tedy zda lze islám u nás zakázat, to je již jiná věc, míní psycholog. Dodává, že důležité je, že Okamura nehovoří v zavádějícím obrazu o rybách, ale zcela konkrétně komu chce dát stopku.

Z hlediska psychologa originální Foldynův plakát neříká nic, Okamurův říká střídmé předvolební optimum. Na plakátech vyhrál Okamura,“ hodnotí oba plakáty bývalý policejní psycholog.

„Pokud je vylepený plakát s dvěma chlápky z ANO, jednoho jsem poznal na první pohled a druhého neznám, ale oba říkali svou fotografií totéž: Oba jsou neoholení, taková letmá zarostlost lidské tváře signalizuje zároveň pohodu, ale druhý možný výklad je - mám dost práce a starostí na to, abych se ještě holil.“

Pokud k tomu mají na plakátu ANO slogan, že „Nenecháme se zastavit, změnu dotáhneme“, to je tak obecné heslo, že ho může mít jakákoliv strana, a mohla by ho mít ve válce v dobových frontových novinách i každá tanková divize, protože v totéž by povinně věřil propagandista divize na německé, ruské či americké straně.

Vedle jsou Zelení s naprosto všední reklamou na budoucnost. Tak to vidí psycholog, kterého především zaujalo, že na plakátu je nějaká optimisticky se tvářící žena, což je pro propagační plakát důležité, ale plakát - ač zelený - je ve skutečnosti šedivý a nic neříká.

„Plakát nese slogan o příležitosti, které využijeme. Ale pod tím jsou tři naprosto všeobecné řádky s tím, co slibovali všichni již při krajských volbách. Za takový plakát bych se též nepodepsal. Napsat, cituji: „Dobré školy pro všechny, moderní a rychlá doprava, kvalita a dostupnost zdravotnictví“ – to jsou absolutně obecné slogany typu Dost vody pro velryby. Čili plakát ukazuje spíše koho nevolit,“ upozorňuje Kovářík.
Naopak se mu líbil menší plakát se sympatickou ženskou tváří a sloganem „ Frída – malovat a milovat“. Jenže to bylo lákadlo na divadelní představení kamsi do Děčína.

Hledají se osobnosti

Psycholog upozorňuje na souvislosti: „V celostátních volbách se pomalu začíná uplatňovat stejný trend jako v obecních a krajských volbách. Lidé jsou totálně zklamaní ze současných stran, které jsou u moci od roku 1990. Přitom nové strany a hnutí také nejsou zjevením Božím. Pokud mohou, lidé jdou za jistotou, čili volí osobnosti, které znají.“

Předvolební průzkumy favorizovaly ANO. Kovářík ale varuje: „Slogany neříkají nic. U hnutí ANO spoléhají voliči na nevyřčenou propagovanou hrubou sílu: Když vyhrajeme, tak to převálcujeme. Kdo volil ANO, projevoval víru, nic racionálního. Jenom pár specialistů umí spočítat a zhodnotit jak progresivní silou bylo hnutí ANO v dosavadní vládě.

S hnutím ANO je spojeno trestní stíhání lídra hnutí. Ale to se při volbách myslím mine účinkem. Efektivnost kriminalizujících praktik zdiskreditovala tzv. Kubiceho zpráva. Že šlo o předvolební nenávistný šťouch tehdy pochopil intuitivně každý. Pokud je něco reálného na stíhání vůdce ANO Babiše, význam policejních obvinění byl před volbami tvrdě znehodnocen vzpomínkou na Kubiceho zprávu. Antibabišovci mohou jenom doufat, že lidé nemají paměť, na Kubiceho zprávu si nevzpomenou, ale zareagují na nějaké čerstvé pochyby…,“ uvádí Kovářík.

Dodává: „Voliči jsou také zaskočeni tím, že všichni slibují téměř to samé. Dokonce i Piráti přes revoluční rétoriku jsou spíše utajení zastánci pravého středu, je jim i lhostejné omezení držení zbraní vyžadované EU.“

Čas bezmoci

Psycholog vidí znepokojivý trend: „Je zde v politické oblasti hluboká krize legitimity, podobně jako dříve za socialismu. Tehdejší vládu většina lidí nerespektovala, pouze se podřizovala její exekutivní moci.“

Současné české volby hodně ovlivní i nedůvěra k EU, varuje psycholog: „Občané nedůvěřují EU, která je zklamala svou direktivní mánií korunovanou ještě migračním chaosem. EU nedovedla invazi nelegální migrace na vnějších hranicích tvrdě zkrotit. Tím EU ztrácí legitimitu. Proto odvolávat se v českých volbách na eurospolupráci by bylo polibkem smrti. Mnoho voličů dopředu nepředpokládá, že bude moci důvěřovat nové české vládě, protože bude složena z politické „drobenky“. Jak věřit vládě slepené z několika stran bez zjevně silného mandátu? Budoucí vláda bude opět slepencem ze stran, které si odnesly z voleb jenom něco přes 20 a něco před 10 % hlasů. Nikdo z nich nebude reprezentovat většinu. Možná se mýlím, ale mezi lidmi se šíří skepse.“

Autor: František Roček

21.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 120 Kč

Zámečníci strojů Zámečník strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč, mzda max. 140 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Hliňany č.p. 18, Řehlovice, Ústí nad Labem. , Náplň práce : schopnost pracovat dle výkresové dokumentace a technologického postupu při sestavování výrobků, včetně stehování., Požadujeme základní kurz svařování ZK 135.1.,vyučení v oboru výhodou, není podmínka. Důležitá praxe, zručnost a šikovnost, Nabízíme: mzdu 120 - 140,-Kč/hod., stravné, 25 dní dovolené, příspěvek na životní nebo penzijní připojištění, Zájemci se mohou hlásit na e-mail: macibobova@klementas.cz. Pracoviště: Klement a.s. - 01, 400 02 Ústí nad Labem 2. Informace: Jana Macibobová, .

Služby - Služby Kadeřník 14 900 Kč

Kadeřníci Kadeřník/Kadeřnice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Kadeřnictví Klier, Fórum Ústí nad Labem, Bílinská 3490/6, 400 01 Ústí nad Labem., Požadujeme: vyučení., Nabízíme: mzdu 14 900 - 25 000,- Kč. dle pracovního výkonu, hrazená školení, karierní postup, příspěvek na pracovní pomůcky, atd…, zajištěná klientela., Kontakt: telefonicky od 08:30 do 18:00 hod si domluvit osobní jednání.. Pracoviště: Frisör klier správní s.r.o. - 02, Bílinská, č.p. 3490, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Renata Zemanová, +420 475 200 752.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 19 500 Kč

Sociální pracovníci specialisté v oblasti péče o děti a mládež (kromě péče o zdravotně postižené) Sociální pracovník NZDM - nízkoprahové zařízení pro děti a mládež. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč, mzda max. 21300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Dům Světluška, Národního odboje č.p. 634/23, Střekov, Ústí nad Labem., Požadované vzdělání: vyšší odborné nebo vysokoškolské (dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách), Požadované dovednosti a osobnostní předpoklady:, - praxe v sociálních službách výhodou, - znalost zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách , - znalost vedení dokumentace v sociálních službách, - motivace k práci s cílovou skupinou dětí a mládeže ze sociálně znevýhodněného prostředí, - časová flexibilita a spolehlivost, práce do večerních hodin, - kreativita a ochota učit se novému, - znalost práce na PC, - psychická stabilita, schopnost empatie , schopnost týmové spolupráce, - ochota a zájem se vzdělávat, odborně růst, být otevřený změnám, - trestní a morální bezúhonnost, - zdravotní způsobilost, - samostatnost, zodpovědnost, Nabízíme:, - příjemné pracovní prostředí , - možnost seberealizace , - prostor pro sebevzdělávání a odborný růst , Profesní životopis, motivační dopis, zašlete: , marksova@charitausti.cz, Výběrové řízení je dvoukolové, v první kole proběhne výběr na základě zaslaného životopisu a motivačního dopisu. V druhém kole budou vybraní kandidáti pozváni k přijímacímu pohovoru.. Pracoviště: Oblastní charita ústí nad labem - dům světluška, Národního odboje, č.p. 634, 400 03 Ústí nad Labem 3. Informace: Andrea Marksová, +420 731 402 517.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 120 Kč

Svářeči Svářeč. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč, mzda max. 140 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Hliňany č.p. 18, Řehlovice, Ústí nad Labem. , Požadujeme: svářecí průkaz - úřední zkouška svářeče dle EN 287-1 metoda 135;111, orientace ve výkresové dokumentaci a technologickém postupu, vyučení v oboru výhodou, není podmínka, důležitá praxe, zručnost a šikovnost, spolehlivost a zodpovědný přístup., Nabízíme: mzdu 120 - 140,-Kč/hod., stravné, 25 dní dovolené, příspěvek na životní nebo penzijní připojištění, Zájemci se mohou hlásit na e-mail: macibobova@klementas.cz. Pracoviště: Klement a.s. - 01, 400 02 Ústí nad Labem 2. Informace: Jana Macibobová, .


Ilustrační foto.

Změny řidičáků: Zmizí z nich údaj o bydlišti, papírová fotka už nebude potřeba

Brazilská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
10

Krásky z Brazílie, Kostariky i Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny E

Senioři z kraje tvoří druhý největší podíl všech dlužníků přes 65 let

Ústecký kraj - Chceme více, dlužíme více. Takový trend je podle pravidelné analýzy společnosti KRUK Česká a Slovenská republika nejenom v Ústeckém kraji, ale v celé republice.

DENÍK NÁM FANDÍ: V pondělí představíme fotbalisty Sebuzína

Ústecko - Nenechte si ujít pondělní tištěné vydání Ústeckého deníku s projektem Deník nám fandí.

Vloupání v kraji meziročně ubylo. Zloděje odrazuje lepší zabezpečení

Ústecký kraj - Více než stovku nových případů vloupání každý měsíc vyšetřují policisté v Ústeckém kraji. Hrozivé číslo? Jistě. Přesto však počet vloupaček v kraji klesá. S jedinou výjimkou.

„Ajťáci“ z ústecké průmyslovky se předvedli v Lotyšsku

Ústí nad Labem - Do Rigy odjelo na pracovní stáž 8 žáků oboru informační technologie z ústecké „Resslovky“. Tamní firmy si české studenty velmi pochvalují. Díky zahraničním zkušenostem si účastníci snáze najdou práci.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT