Publikace vzpomínek o světě jménem Úžín je v prodeji
Ústecko - Vesnice Vezin, jak se jmenovala v roce 1487, nebo dnešním jménem Úžín, to je ta samá ves, která ležela nedaleko Ústí nad Labem.
Oblast starého Úžína je země protkaná silnicemi, po kterých stále někdo jezdí, ale svým způsobem je to země nepoznaná, to pokud se ohlédneme do předvčerejších dnů.
O této vsi a okolních vesnicích a osadách se dozvíme mnoho dosud opomíjených drobných detailů tvořících historii v nové publikaci nazvané prostě „Úžín" doplňující knihovničku zaniklých obcí v důsledku důlní činnosti.
Knihu o 185 stranách vydal bývalý starosta Telnice a současný senátor Jaroslav Doubrava.
Stále doufal, že snad jednou…
Knihu velkého formátu A4 napsal Jaroslav Doubrava a Ferdinand Maděra. V publikaci jsou kresby úžínského kronikáře a spisovatele skautských knih Josefa Nováka převzaté z kroniky obce a mnoho desítek fotografií. Úžín, ale v podstatě i rozsáhlejší oblast kolem obce, je zachycena v této novodobé kronice od pravěku až do dnešních dnů.
„Když jsem jako starosta obce Telnice spolupracoval na publikaci o historii Telnice, ve skrytu duše jsem doufal, že jednou vznikne podobná knížečka o Úžínu," vzpomínal Jaroslav Doubrava.
Nenechat zmizet své vzpomínky
Nestalo se. Cítil ale, že by bylo velkou marnotratností nechat zapadnout vzpomínky na mnoho pracovitých lidí a na domy, které již zmizely v zapomnění.
„Začala se mi v hlavě rodit, netušil jsem jak šílená myšlenka, že bych se tohoto úkolu zhostil já. Kniha by nevznikla bez trpělivé spolupráce s Ferdinandem Maděrou, který odstraňoval prach zapomnění z archivních materiálů," pokračoval ve vzpomínání na počátek práce na knize Doubrava.
Kromě kreseb a fotokopií map je v knize několik set fotografií. Neboť přes polovinu knihy tvoří fotografie vesnice, domů a lidí.
Polovinu knihy tvoří část nazvaná „Jak jsme vedle sebe bydleli?" Je to fotografická rekapitulace dnů minulých.
„Zařadil jsem do publikace také fotografie ze setkání občanů Úžína z roku 1987, 2011 a 2013, protože knížka o oblasti Úžína je nejen o historii, ale především o lidech," vypočítával ústecký senátor Doubrava.
Proto v knize najdete i voličské seznamy z roku 1949. Nechybí ani informace z roku 1971, že byla 31. srpna ukončena činnost místního národního výboru, a o likvidaci obcí Podhoří a Dělouše, které byly postupně k Úžínu připojeny, přičlenění jejich katastrů do Ústí n. L. v listopadu 1971," dodává Doubrava.
Postřehy, nápady a pomocníci
Do knihy přispěla řada lidí svými drobnými postřehy a fotografiemi. Mimořádně důležité bylo poskytnutí fotografií ze svého archivu od Wolfa Beckera, Libuše Pospíšilové a Karla Jeřábka.
Kniha je proto cenná uveřejněným souborem fotografií a umazává z mapy ústeckého okresu další bílé místo o místní (téměř neviditelné) historii.
Knihu v ceně 290 Kč lze zakoupit v ústecké Pařížské ulici naproti domu bývalého Savoye v kanceláři senátora Doubravy se slevou a sice za 200 Kč.