Hranice mezi Miroslavovým a Půlnočním královstvím, kam si švec chodí zazpívat. Nebo skály, kde se Miroslav a Krasomila schovávají před pronásledovateli. Ano, to je Pyšná princezna. Výhled na zámek, kde je zakleta Šípková Růženka, v záběru jsou Vojtěch Dyk, Tomáš Klus a Zdeněk Piškula. Hádáte dobře, jsou to Tři bratři. A poznáváte Dolský mlýn v Pekle s princeznou. Vzpomínáte na příběh O víle Arnoštce? Či další legenda, Popelka projíždějící se na koni zasněženou přírodou. Nebo máte raději modernější? Co třeba Slíbená princezna? Jedno mají tyto pohádky společné, natáčely se v Ústeckém kraji.

Skvostné zámky a zámečky, dechberoucí příroda, překrásná zákoutí. I to nabízí Ústecký kraj, a tak ho velmi často vyhledávají filmaři. V regionu se natáčelo také mnoho tradičních i moderních pohádek. Připomeňme si jich několik, řada z nich bude během vánočních svátků k vidění na televizních obrazovkách.

Začněme legendou legend. Pyšná princezna, která těší diváky už od roku 1952, vznikala také na Děčínsku. Vzpomínáte třeba na scénu, jak se Krasomila v podání Aleny Vránové a Miroslav, tedy Vladimír Ráž, schovávají před pronásledovateli za skalou? Tou je Panská skála u Kamenického Šenova.

Na Děčínsku vznikal také další oblíbený záběr z této klasické pohádky. Místo se nachází na louce u Huntířova, v pozadí je Růžovský vrch. V pohádce byl na místě rozcestník, hranice mezi dvěma zeměmi. „Hranice mezi Miroslavovým a Půlnočním královstvím, jde tudy král Miroslav a cestou potká ševce, který si odskočí zazpívat z Půlnočního království do sousední země,“ tak popisuje záběr server filmovamista.cz, který se zabývá hledáním skutečných míst, kde se natáčely oblíbené snímky.

A pamatujete, jak Miroslav šel kolem uhlířova domu? Ten byl nedaleko Zadních Jetřichovic.

Pojďme ale zavzpomínat na další legendu, na snímek Tři oříšky pro Popelku. Několik záběrů totiž vznikalo na loukách a v lesích na Podbořansku. Jeden ze záběrů, které se pro Popelku natáčely v okolí Lužce, je například ve filmu okolo patnácté minuty. „Zatímco na statku vítají krále a jeho družinu, jede se Popelka projet na svém koni Juráškovi. Tato projížďka Popelky se natáčela v okolí zámku Lužec," píše se na internetovém serveru filmovamista.cz.

Jedna z legend také tvrdí, že právě zámeček Lužec je filmovým domovem Popelky. Není, legenda není pravdivá. Na zámečku měli filmaři jen zázemí, záběry ze statku, kde Popelka bydlela, byly natáčeny na vodním hradě Švihov na Plzeňsku.

Máte rádi snímek Tři bratři z roku 2014? I ten má severočeskou stopu. Když Vojtěch Dyk, Tomáš Klus a Zdeněk Piškula přijíždějí k zámku, kde je zakletá Šípková Růženka, jsou ve skutečnosti na Drážďanské vyhlídce na Děčínském Sněžníku.

Filmaři hodně oblíbený je také Dolský Mlýn u Kamenické Stráně nedaleko Hřenska. Vznikala tam třeba pohádka Peklo s princeznou s Jiřím Mádlem a Terezou Ramba v hlavních rolích, nebo snímek Ztracený princ.

Režisér Dušan Klein se zase rád vracel na zámek Krásný Dvůr, kde dříve natáčel legendární Básníky. V roce 2001 tam ale natáčel pohádku O víle Arnoštce. Zahrály si v ní zámek, nádvoří i park.

Máte raději ne úplně tradiční pohádky? Pak by vás mohla zaujmout Slíbená princezna z roku 2016. V pohádce nechybějí král, královna, 12 princezen a také piráti. Odvíjí se na motivy známé Zlatovlásky, zpracované ale netradičně. Hlavní role patřily Jitce Čvančarové a Martinu Stránskému.

Zatímco ve skutečnosti je zámek obklopen chmelnicemi, pro potřeby pohádky proměnil v ostrovní království, stojí ve filmu na břehu moře.

Celá řada pohádek se točila také na dalších místech Ústeckého kraje, například také na zámku v Libochovicích. Jen namátkou. Jezerní královna, Princ a já, Sůva z nudlí.