Je mu kolem čtyřicítky, profesí je tesař. Má čtyři sourozence, celý život bydlí v Čeřeništi a rád fotí.

Vyprávění seniorů a moudré knihy

Radka Antoše můžete potkat v kopcích s fotoaparátem na krku, v doprovodu dvou krásných psů. Jedna fena německého ovčáka se jmenuje Ursy, druhá Ully. Když od sousedů dorazí pamětníci s otázkou, hned je k dispozici a nabízí své letité zkušenosti amatérského detektiva.

Nejprve naslouchal vyprávění seniorů, potom listoval v moudrých knihách, vysedával v knihovnách. Hlavním zdrojem informací byl však státní archiv a diecéze v Litoměřicích. Pět let fotil všechno v okolí, pak konzultoval svůj sen s kamarády.

Před měsícem nabídl starostovi Malečova Petru Kůstkovi nádhernou obrazovou dokumentaci o Čeřeništi a sklidil oprávněný obdiv. Dalším snem Radka Antoše je kniha o historii této obce.

„Dost dlouho jsem sháněl staré fotky od pamětníků, některé jsem dostal od vysídlených Němců, kteří sem po roce 1989 začali zase jezdit. Kolikrát se stalo, že se v obci zastavil mercedes a řidič hledal určité stavení," vypráví Antoš. „Hodně se toho změnilo, přežil pouze kostelík, kaplička, křížek, pár chalup. Několik hospodářských budov bylo strženo, i náš dům je úplně jiný," vysvětluje.

Jako hledač pokladů

Pět let fotil domy a chalupy sousedů, kousek po kousku hledal odpovědi na bílá místa v mapách. Jeden kamarád mu pomohl s grafikou, druhý umožnil pořídit letecké snímky.

„V prvním kole jsem nechal udělat pouze čtyři knihy, potom šedesát. Nejstarší fotku mám z roku 1906, dokumentováno je 102 objektů. Zajímavá byla třeba místní škola z roku 1874," popisuje svůj realizovaný sen autor knihy.

Práce ho bavila, připadal si jako hledač pokladů. „V kostele jsem pod dřevěnou lavicí našel tajemný vzkaz, jindy mi stará paní doplnila jména dětí na zažloutlé fotce. Nejsem sám, koho zajímá, jak to bude dál," pokračuje Antoš, který před týdnem s kamarády založil občanské sdružení Čeřenišťští patrioti.

„Rád bych pro další generaci zpracoval historii obce. To je přeci výzva a já mám výzvy rád. Jednou v roce se všichni sejdeme v kostelíku, kde zpíváme koledy. Letos mohu sousedům nabídnout zvláštní vánoční dárek, mou obrazovou knihu. Věřím, že někomu udělá radost," odhaluje scénář konce letošního roku.