V poslanecké lavici ale svému klubu prý nehodlá způsobovat žádné trable. „To, že jsem opustil ODS, neznamená, že stojím proti ní!" zdůrazňuje Holeček. Čtěte více: Poslanec Radim Holeček končí v ODS, mandát si ponechá

Co se stalo, že jste ve středu odešel z ODS?

Pomyslný pohár trpělivosti přetekl.

Většina lidí si myslí, že to spíš než kariérně cítíte srdcem, to se změnilo?

Kdybych nebyl srdcař, nepřijal bych nominaci na lídra krajské kandidátky ODS v extrémně složitých předčasných volbách na podzim 2013. Za situace, kdy ODS bojovala o vlastní existenci, jsem tu kampaň s mnohými kolegy poctivě odpracoval a odchodil v nepřátelsky naladěných severočeských ulicích. Vzpomínám, že docházelo i k fyzickému napadání, o tom verbálním ani nemluvě. No a někteří z těch, kteří se tehdy vezli, se dnes sápou po kormidle. Ano, i o tom politika je. Na druhou stranu ale určitě nemusím být u všeho.

Jiní zase hovoří o uražené ješitnosti, jak byste proti tomu oponoval?

Říká se, že trocha ješitnosti je v každém muži a já asi nebudu výjimkou. Ale tohle je spíš než o ješitnosti o dlouhodobém pocitu zmaru.

Odchod z ODS jste zdůvodnil spory uvnitř organizace, mohl byste je konkretizovat?

Především se nepodařilo vyřešit personální vyprahlost v ústecké oblasti. Noví, mladí a šikovní členové s čistým štítem, pravicovými názory a reálným potenciálem oslovit voliče nedostali šanci prokázat své schopnosti.

Je i další důvod?

Kritizoval jsem spolupráci s komunisty na jakékoli úrovni. Navržení a aktivní zvolení komunisty Viktora Malinkoviče uvolněným místostarostou na Střekově bývalou starostkou tohoto obvodu a zastupitelkou za ODS Miroslavou Lazarovou dodnes považuji za naprosto skandální porušení pravidel i etiky a za krok, který přinejmenším ústeckou ODS u jejích voličů nevratně poškodil. Přesto ho vedení oblasti dodnes obhajuje. A kritizoval jsem i účelový a mocensky motivovaný nedělní přestup desítek členů z jednoho místního sdružení do druhého. To vše ze mě udělalo v rámci ústecké ODS nežádoucí osobu a já to respektuji a reflektuji.

Poslaneckého mandátu jste se ale nevzdal, proč?

Mandát, který jsem získal v předčasných sněmovních volbách na podzim 2013, považuji za silný. V rámci preferenčních hlasů jsem přinesl straně sám 10 procent hlasů, tedy obdobný podíl jako ústečtí poslanci v dobách nejlepší kondice ODS. Právě kvůli voličům, kteří mi tehdy dali velkou důvěru a umožnili ten „zázrak", že jsem jediným poslancem „na sever od Prahy". V Karlovarském ani v Libereckém kraji ODS v těchto volbách poslance nezískala. Započatou práci pro náš region a jeho obyvatele dokončím.

Do budoucna asi bude složité kandidovat bez podpory politické strany, máte v tomto směru něco rozjednané u jiné silné pravicové strany?

Jsem věřící člověk a vím, že má-li se mnou Bůh ještě nějaké záměry, určitě cestu najdu. Nic reálného na stole není, ale přiznávám, že jsem napříč spektrem kontaktován.

Smýšlíte vůbec ještě pravicově?

Ano, jsem stále pravičák do morku kostí, stále razím heslo z voleb 2013, že pracovitost se musí vyplácet. V našem regionu to mnohde neplatí a to je třeba změnit.

Co byste ještě chtěl do voleb dotáhnout do konce?

Zákony, jejichž jsem předkladatelem, nadále u všech zákonů pohlídám, zda není porušováno právo na soukromí. Jako pedagog naší univerzity budu i nadále aktivně lobbovat ve prospěch vysokého školství v Ústeckém kraji. Fakt, že se mne nebudou v mnoha případech týkat závazná hlasování, mi samozřejmě rozvazuje ruce.

Jak budete případně hlasovat, když teď stojíte proti svým ex-spolustraníkům?

To, že jsem opustil ODS, samozřejmě neznamená, že stojím proti ní! Zůstávám zatím členem klubu ODS, s ODS sdílím analytiky, z kanceláře, kterou sdílím s poslancem Vilímcem, mne také nikdo nevyhání.

Když to nedopadne, co bude po volbách? Zase budete na ústecké univerzitě pořádat Papučpárty?

Na univerzitě působím po celou dobu mandátu na pozici manažera celoživotního vzdělávání. Takže by o klasický návrat ani nešlo. A Papučpárty? Ve sněmovně jsem hrozně zestárnul, už ani nevím, co teď studenti poslouchají (směje se). Takže pokud Papučpárty, pak jedině s mladými poradci.