„Uvažovat o pokutě je naprostá hloupost. Zejména malé obce často nemají vhodné prostory a ani prostředky jak sociální bydlení zajistit. Proto je třeba nejdříve řešit finanční otázku věci, například změnou zákona o rozpočtovém určení daní, která by obecní pokladny posílila," míní Petr Kůstka, starosta Malečova.
SOCIÁLNÍ BYTY V RÝDEČI
Jak dodal, obec má pět sociálních bytů v bytovém domě v Rýdeči. „Nájemné je tam takové, že je lze považovat za sociální. Jsou obsazené a zájem by byl i o další takové byty, na to ale nemáme," řekl Petr Kůstka.
Sociální byty nemají v městském obvodě Neštěmice. „Máme nějaký bytový fond, ale nejsou to sociální byty. O chystaném zákoně vím. Myslím, že se to bude muset řešit ve spolupráci s městem. Záležet bude na konečné podobě zákona, co všechno v něm projde, jaké budou schváleny podmínky. Ale myslím si, že to bude ještě dlouho trvat," odhaduje starostka Neštěmic Yveta Tomková.
Několik sociálních bytů naopak spravuje radnice obvodu Město. „Máme sociální byty v domech v Nádražní ulici a na konečné trolejbusu v Předlicích. „Ještě máme k dispozici jeden krizový byt asi pro šest osob. Potřebám to zdaleka nestačí, ale není v silách obvodu takové byty stavět nebo kupovat," uvedl Karel Karika, místostarosta Městského obvodu Ústí nad Labem Město.
SMUTNÉ ZKUŠENOSTI VLASTNÍKA
Podle jeho názoru by určitým řešením byla i dohoda s některými soukromými vlastníky domů, kteří jsou schopni takové byty městu nabídnout k pronájmu. „Ale zatím je to ve stadiu jednání," uvedl Karel Karika.
Smutné zkušenosti s pronájmem bytu sociálně slabým sdělil redakci Václav Protiva, vlastník bytu v Mojžíři. „Pohádka o výdělcích na nájmu je směšná v bytě, kde minimálně 60 až 70 procent ze sjednané celkové částky nájmu tvoří poplatky na provoz domu. A ty musí vlastník platit i když mu nájemník neplatí!" připomněl majitel bytu.
„Zůstávají po nich dluhy, rozmlácené byty totálně vybydlené po chvatném opuštění bytu bez oznámení. Štítíte se dokonce do vlastního bytu i vstoupit," svěřil se Václav Protiva.
Se současnou podobou zákona nesouhlasí Svaz měst a obcí. „Je třeba poukázat na zásadní fakt, že stále není vyřešené financování sociálního bydlení," uvedl výkonný ředitel svazu Dan Jiránek.
„Měl by ho jasně stanovovat zákon o sociálním bydlení, jak ministerstvo práce a sociálních věcí při představování související koncepce přislíbilo. Nutné také je, aby byla garantována dostatečně dlouhá doba náběhu sociálního bydlení. Kromě peněz budou samosprávy potřebovat i čas na to, aby připravily dostatečný bytový fond pro sociální bydlení postavily nebo zrekonstruovaly vhodné domy," připomněl Dan Jiránek.