Podněty získávala od obyvatel i prostřednictvím sociálních sítí, řekl starosta Kamil Hýbner (nez.). Lidé žádají opravit především chodníky. Město dalo letos dvěma ze čtyř obvodů mimořádnou investiční dotaci ve výši pěti milionů, v obvodě Střekov slíbilo opravit za stejnou částku silnice a chodníky.

JEDINÝ OBVOD BEZ PODPORY

Městský obvod Ústí nad Labem – město je jediný, který mimořádnou podporu zatím nezískal.

Centrální obvod žádal město o investiční podporu opakovaně. Původní žádost, podle které chtěla obvodní radnice přispět na investice, primátorka Věra Nechybová (nez.) z říjnového zastupitelstva stáhla. Radnice totiž chtěla přispět na akce, které už měla ve svém rozpočtu. Primátorka pak slíbila, že až radnice dodá jiné projekty, předloží ji do zastupitelstva znovu.

Radnice proto dala dohromady seznam 25 drobných oprav. Podněty hledal Hýbner i na sociální síti Facebook. Když se ve veřejných ústeckých skupinách lidí zeptal, co chtějí opravit, sešly se během několika hodin desítky podnětů.

„Zajímavé je, že lidé nerozlišují, co je majetek města a co majetek obvodu, a mimo jediného chodníku nám poslali podněty na magistrátní majetek. Největší stížnosti samozřejmě chodily na stav silnic, ale na to by pět milionů nestačilo," řekl Hýbner.

25 DROBNÝCH AKCÍ

V seznamu jsou chodníky poblíž mateřských nebo základních škol, opravy autobusové zastávky nebo instalace veřejného osvětlení. Podle radnice by na všech 25 drobných akcí mělo pět milionů stačit. „Podle cen, které soutěžíme my, se do toho musí vejít. Pokud má magistrát vyšší ceny, tak se bude muset snažit, ale my bychom se do toho vešli," vysvětlil Hýbner.

Městské obvody dostávají od magistrátu z rozpočtu pouze provozní dotace a dotace na zeleň, na investice nikoli. Už na jaře dostaly mimořádnou dotaci obvody Severní Terasa a Neštěmice. Severní Terasa postavila lanové centrum na hřišti ve svém centrálním parku a plánuje ještě stavbu parkoviště na sídlišti Dobětice.

Neštěmice využily pět milionů na opravy zničených chodníků. Na podzim pak zastupitelé schválili pět milionů pro obvod Střekov. Peníze ale nedostane přímo radnice, město za ně opraví chodníky, které samo vlastní.