S mnohamilionovými pohledávkami se potýkají obvodní radnice v Ústí nad Labem. V době, kdy město zápasí takřka o každou korunu, se je snaží řešit.

Skepse radních

Přiznávají, že je to velmi obtížné. Radnice některé dluhy nevymohly již řadu let a v dalším postupu jsou jejich představitelé skeptičtí.

Například do zastupitelstva ústeckého centrálního obvodu míří návrh, aby radnice prodala pohledávky za zhruba dva a půl milionu korun. Starosta Kamil Hýbner Deníku řekl, že není jediný způsob, jak se alespoň k nějakým penězům dostat.

„Jde vesměs o pohledávky, které jsme zdědili. Jsou staré více než deset let a radnice se jejich zaplacení snažila vymoci již dlouhou dobu," vysvětlil starosta.

Vysoké náklady

Radní se domnívají, že specializovaná firma by vymohla sice jen zlomek částky, ale bylo by to alespoň něco.

Navíc by mohli ušetřit. Tím, že úředníci se musí snažit peníze vymoci, musí platit různé poplatky za právní kroky, případně poštovné. Tím, že by dluh zmizel, by odpadla i nutnost hradit tyto částky.

Trochu jiná situace je na Severní Terase. Její starosta Pavel Dufek tvrdí, že pohledávky radnice jsou v porovnání s ostatními ústeckými obvody velmi malé.

„Severní Terasa je trochu specifická. Předchozí vedení radnice již před lety většinu našich nemovitostí prodalo. Nemáme tedy téměř nic, co bychom mohli pronajímat," vysvětlil starosta Dufek.

V objektech, které radnici zbyly, nějací nájemci jsou, ale v drtivé většině hradí nájmy včas. Případné výpadky většinou s nimi úředníci velmi rychle vyřeší.

Neplatí pokuty

Kromě nájmů se radnice potýkají i s nezaplacenými pokutami. Například v Neštěmicích na nich lidé dluží přes dva miliony korun.

Vymoci se je úředníkům nedaří. Zatímco v roce 2012 vymohli téměř třetinu uložených sankcí, v loňském roce jejich úspěšnost dosáhla podle statistik radnice pouhých jedenácti procent.

Podle starostky Yvety Tomkové dostat peníze z těchto lidí je téměř nemožné. „Většina z nich žije z existenčního minima. Když nějakou pokutu dostanou, není jediná cesta, jak to z nich podle současné legislativy dostat," uvedla.

Zdaleka největší dluh, který mají obyvatelé Ústí nad Labem, je za odpady. Magistrátu dluží přes sto milionů korun. Podobná částka představuje i neuhrazené pokuty ústeckému dopravnímu podniku za jízdu na černo.