Kupříkladu o jednoho nepedagogického pracovníka by v horším případě přišli podle ředitele Martina Alinče na ústecké ZŠ Elišky Krásnohorské. „Museli bychom propustit uklízečku nebo ji platit z jiných prostředků. Ale v tom předběžném rozpočtu ještě není zahrnutá jídelna, družina a další, takže ještě čekáme na normativy z kraje. To bude nejdřív v březnu. V současnosti zatím nic nevíme a financujeme tak, jak to bylo nastavené,“ poznamenal.

Ředitel Karel Bendlmajer po letitých zkušenostech s vedením ZŠ Mojžíř si z pohledu na předběžný rozpočet ještě, obrazně řečeno, vlasy neškube. Ale určitou nejistotu cítí. „Z praxe vím, že směrodatné budou až ty krajské normativy. Ale kdybych se opravdu měl řídit tím, co předběžně vidím, asi bych propadl panice. Zatím opravdu nevím, co bude, jelikož tu nemám zahrnuté všechny položky a část zaměstnanců,“ povzdechl si.

Jednoho zaměstnance by dle předběžných čísel musel propustit i ředitel ZŠ SNP Zdeněk Lutovský. „S pedagogy vycházíme. Ale přemýšleli jsme nad tím, kde bychom ubrali, a také by to pravděpodobně bylo v úklidu,“ uvedl s tím, že ještě potřebují vědět, jak dopadne například školní kuchyně.

Více peněz znamená méně peněz

Nástin možného budoucího hospodaření školy vyvolalo rozmrzelou reakci i u dalších ředitelek a ředitelů škol. Přitom koncem loňského roku stávkovali právě pro to, aby o uklízečky, školníky, kuchařky a další nezbytné nepedagogické pracovníky šéfové nepřišli. Představa, že buď budou mít nepořádek ve škole kvůli propuštění uklízečky, nebo školáky bez teplého oběda škrtnutím kuchařky, případně neplacení faktur a zrušení účetních, v nich opravdu nadšení nevyvolala.

Ředitel Michal Šidák z Gymnázia Dr. Václava Šmejkala poznamenal, že ministerští úředníci připravili velmi složitý způsob financování. Na jednu stranu sice dostal víc peněz, ale když to sečte s regulací tabulkových počtů pracovních míst pro nepedagogické pracovníky a nově i s povinností platit zaměstnancům prvních 14 dní pracovní neschopnosti a dalšími opatřeními, tak to je vlastně ve výsledku peněz méně.

„Vláda sice řekla, že tento rok nebude dodržování nových pravidel tak striktně vyžadovat, ale velikost balíku peněz těmto novým pravidlům přizpůsobila. No a v tom je zakopaný pes. Teoreticky bych musel propustit dva lidi, prakticky ale tři. Samozřejmě uvidíme, jaké budou normativy z kraje, ale můj názor je, že tohle úředníci na ministerstvu skutečně pokazili,“ řekl Michal Šidák s tím, že další střední školy a učiliště jsou na tom i hůře.

Střední školy zřizuje Ústecký kraj, a záleželo by tedy především na krajské samosprávě, zda jim rozpočet na nepedagogické pracovníky dorovná. Krajská radní Jindra Zalabáková informovala, že normativy budou hotové v půlce března.

„Prozatím hovoříme s řediteli škol a shromažďujeme informace. Stát nás postavil před situaci, kdy po krajích chce, aby dorovnaly peníze, které školám vzal. Pokud to budeme muset udělat, nezbude než sáhnout do rezerv. Z nich financujeme situace, kdy například nastoupí na studium v září více studentů, než jsme předpokládali, havarijní stavy a další,“ uvedla Zalabáková.

Základní školy zřizuje město Ústí nad Labem. To už loni na podzim slíbilo, že pro ně peníze najde, byť na úkor některých investic. Náměstek ústeckého primátora Bohumil Ježek, který má na starosti školství, informoval, že méně peněz bude nejen na zaměstnance, ale třeba i na FKSP.

„To jsou ta různá výročí, rekreace a další. Nyní známe současnou situaci ve školách a mateřinkách, máme porovnání s loňským rokem. Nejistota je sice ubíjející, ale musíme počkat na krajské normativy. Nic není rozhodnuto, i proto jsme rozeslali školám dopis s tím, aby ještě nepodnikaly žádná personální opatření. Uvidíme, co v březnu udělá kraj, jak v létě rozhodne vláda a podle toho povedeme debatu s kolegy v městské radě,“ předeslal Ježek.

Původní celostátní rozpočet pro resort školství totiž počítal se snížením až o 17 tisíc úvazků nepedagogických pracovníků. Koncem ledna schválila vláda na návrh ministra školství Mikuláše Beka navýšení rozpočtu o další 4 miliardy korun, což nakonec umožní omezit snížení normativu na 7500 nepedagogických pozic.

Významná většina těchto pozic je neobsazená, řešení se proto hledá pro 2500 pozic z celkem 70 tisíc pozic nepedagogických pracovníků v celé ČR.

Rozpočet pro regionální školství územně samosprávných celků činí celkem 188 miliard korun. Oproti loňskému roku tak vzrostl rozpočet pro školy zřizované obcemi a kraji o téměř 5 miliard korun.

„V polovině roku pak provedeme inventuru toho, jak vypadají rozpočty škol po dohodovacím řízení s krajskými úřady. Se znalostí stavu státního rozpočtu zváží vláda potřeby případného navýšení rozpočtu,” dodal ministr Bek po jednání vlády.

Mohlo by vás zajímat: Městská policie dostala pětici nových aut, mají zkvalitnit práci strážníků

Městská policie dostala pětici nových aut, mají zkvalitnit práci strážníků | Video: MP Ústí nad Labem, Jan Pechánek