Bezdomovec přezdívaný Rambo v noci na pondělí zemřel. Lidé ho údajně našli ležet v krvi na chodníku v centru Ústí. Zpráva se rychle rozšířila na sociální síti Facebook, kde mu místní kdysi založili vlastní stránku. Lidé byli zvyklí vídat ho s dvoukolákem plným šrotu po celém Ústí, a tak bylo dost těch, kdo nechtěli zprávě uvěřit. Jiní zase spekulovali, že mu někdo na „onen svět“ pomohl. Ramba během života provázel alkohol, skandály, posměch a těžký osud.

Mrtvého 54letého Ramba, neboli Petera Červeňáka, poznali kolemjdoucí. Například Vratislav Ptaček. „Teď jsem procházel autobusové nádraží a ležel tam pod plachtou. Policajti, pásky, fotili to. Asi vražda,“ napsal v pondělí kolem jedné hodiny v noci na Facebook.

Nález mrtvého těla bezdomovce potvrdila policejní mluvčí Alena Bartošová. „Před půlnocí jsme přijali oznámení o úmrtí na veřejném místě u bývalého autobusového nádraží. Cizí zavinění jsme po předběžném ohledání těla nezjistili. Přesné příčiny smrti ozřejmí až nařízená soudní pitva,“ uvedla mluvčí, ač nemohla sdělit jméno mrtvého.

Přestože známou ústeckou figurku strážníci znali jako osobu víceméně bezproblémovou, v poslední době ho podle zástupce ředitele městské policie Jana Novotného museli každou chvíli odněkud vykázat. Nejvíce ze zastávek MHD.

„Ano, slyšel jsem, že umřel. Když byl opilý, obtěžoval ženy a děti, pokřikoval, ale ne tak, že by je násilně napadal. Pohyboval se po celém městě. Větší problém s ním ale nepamatuji. V paměti mi utkvěl, když ho pobodala opilá bezdomovkyně, ale to my na starosti neměli,“ řekl Novotný.

Jaroslav Dvořák, známý pod přezdívkou Indián.
Policie obvinila muže, který brutálně napadl Indiána

Před třemi lety v červnu hledala policie údajně pobíhající nahou ženu a nakonec našli právě zakrváceného Ramba. Opilého a pobodaného, s řeznou ranou ve stehně. Útočnici tehdy naměřili při dechové zkoušce 3,95 promile alkoholu. Opilí byli však tehdy všichni, kdo v incidentu figurovali včetně Ramba samotného.

Mrtvého Ramba, neboli Petera Červěňáka, poznali kolemjdoucí. Například Vratislav Ptaček. „Teď jsem procházel autobusové nádraží a ležel tam pod plachtou. Policajti, pásky, fotili to. Asi vražda,“ napsal v noci na pondělí kolem jedné hodiny na Facebook.

Nález mrtvého těla bezdomovce potvrdila policejní mluvčí Alena Bartošová. „Před půlnocí jsme přijali oznámení o úmrtí na veřejném místě u bývalého autobusového nádraží. Cizí zavinění jsme po předběžném ohledání těla nezjistili. Přesné příčiny smrti ozřejmí až nařízená soudní pitva,“ uvedla mluvčí, ač nemohla sdělit jméno mrtvého.

Do Ústí nad Labem přišel s rodinou v 80. letech minulého století ze Slovenska. „Je mi ho líto. Chudák. Patřil k rodině Červeňákových. Bydlíval tady v Předlicích, ulice Beneše Lounského, než skončil na ulici. Stala se z něj místní legenda. Mám za to, že snad měl dokonce i dceru, která byla v ústavu. O něm se říkalo, že dřív čuchal ředidlo, ale kdo ví, jestli to je pravda. Bohužel patřil mezi lidi, kteří si nenechají pomoci,“ smutně vzpomínal člen komise prevence kriminality Jan Cibrík, který žije v Předlicích.

Konzumace alkoholu na místech, kde je to vyhláškou města zakázáno.
Zakažme pití alkoholu v dalších částech města, žádají radní v Ústí

Někteří lidé žijící v Předlicích se už dokonce začali zajímat, jak to bude s pohřbem. „Jak jsme o tom mluvili, tak by se prý lidé na to i složili, aby měl alespoň důstojný pohřeb,“ poznamenal Cibrík.

Že by čichal organická rozpouštědla, se ale nezdá Miroslavu Brožovi ze spolku Amare Předlice. „Nejspíš je oligofrenik a trpěl schizofrenií, proto skončil jako bezdomovec,“ řekl o něm před časem. Oligofrenie je označení pro mentální retardaci.

Ústečané s ním zažili řadu kuriózních situací. „V Městských sadech si čistil u fontány zuby. Kartáčkem a pastou,“ líčil Jan Vrabec na facebookové stránce Rambo UnL, kterou založili místní. K pondělí 17. září si vysloužila 2,8 tisíce „lajků“.

V poslední době to není jediné úmrtí známého bezdomovce v Ústí. Obyvatele zaujala i předloňská násilná smrt Jaroslava Dvořáka přezdívaného Indián, kterého našli s poraněnou hlavou v kómatu.

Předlice. Ilustrační foto
Sociální bydlení u vlády neprošlo