„Byla to akce Správy a údržby silnic, povolená ústeckým magistrátem. Topoly byly nemocné a hlavně představovaly riziko pro bezpečnost silničního provozu,“ uvedla zdejší starostka Jana Princová.

To se ale nezdá některým kolemjedoucím řidičům. „Většina je fakt prožraná škůdci, ale ten poslední vypadá zdravě. Fakt to byl topol?“ ptal se jeden z nich.

Podle zhodnocení dendrologa Jiřího Šefla z ústecké univerzity se jednalo o hybrid topolu šedého. „Topoly mají křehké větve, ve větru se snadno lámou. Tolerují sice hluboké seřezání, ale nejsou ničím unikátní. Nežijí déle než osmdesát let, sto let. Tohoto konkrétního topolu bych nijak nelitoval. Tyhle staré topoly jsou nebezpečné,“ dodal po zhlédnutí snímků.

Podle náměstkyně ředitele SÚS Lenky Holovské stromy byly značně poškozené, celkem jedenáct vykazovalo silné prosychání větví. „Již jednou prošla alej zdravotním řezem, sloužícím k zachování a obnově topolů. Stromy však v současnosti ohrožovali bezpečnost silničního provozu a chodců. Kácení stromů podél silnice II/258 ve Stadicích provedla odborná firma na základě povolení kácení vydaného obecním úřadem Řehlovice a magistrátem města Ústí,“ dodala.