Kdo tentokrát přijal pozvání na sochařskou dovolenou do Řehlovic? 
(smích) Trefil jste se přesně, pro nás je to skutečně nádherných několik dní pod otevřeným nebem. Většina je ze skupiny Lavy, sedm mladých umělců přijelo z Německa. Možná, že vás překvapí, že mužů je méně než žen. Již tradičně tu máme několik akademických sochařů, kteří zde vystupují jako poradci, lektoři, znalci kamenné filosofie. Tentokrát je to Petr Fridrich, František Bálek a Petr Šťastný. Jejich díla zná nejen naše republika.  

Odkud máte kámen?
Krásný pískovec nám lámou v malém lomu nedaleko Hořic. Některé kusy váží opravdu dost, každý sochař má svou představu, nákres, model. Na mne zbyla taková třímetrová pískovcová jehla, musím ji nejprve hrubě opracovat, odhalit praskliny, teprve potom do ní vtěsnám nápad. Téma je pro všechny stejné. Na vernisáži 30. července v 15:00 přidají tvůrci průvodní slovo ke své kamenné pravdě. Nikdo nic netají, momentálně je to jenom kámen.

Předpokládám, že většina přítomných má své civilní zaměstnání, sochařina je koníček. Znáte je všechny? 
Většinou ano, já jsem ve skupině dvanáct let, profesí jsem elektrikář na dráze. Někteří začínají, jiní pamatují začátky. Jarda je z Chlumce, Karel z Neštěmic, Romana přijela z Plzně, Monika je z Bíliny, Lenka z Krupky atd. Je tu učitelka, ekonomka, živnostník, důchodkyně, podnikatel, student. Každé ráno společná snídaně, potom tvrdá práce, večerní diskuse. Současná doba nabízí spoustu témat, ústřední je Ukrajina. 

Zmínil jste vernisáž. Kde jinde můžeme sochy později vidět?
Rád bych některé z nich ukázal v Ústí, prozatím je v plánu zahrada v Rozhlase a muzeum. Snad to stihnu do konce prázdnin. 

Kdo všechno se podílí na této akci?
Dříve jsme se scházeli v Doksanech. Díky Lence Holíkové máme už devět let zázemí v Řehlovicích. Sponzorem je třeba i ten kamenolom, omlouvám se, nerad bych na někoho zapomněl, ale zásadní je Česko-německý fond budoucnosti, který byl založen v roce 1997. Cíleně podporuje projekty, které svádějí dohromady lidi obou zemí. Možná, že někdo z této nadace přijede i na vernisáž. To bych byl moc rád! 

V sobotu 23. července to byl jenom kámen. Za týden tam bude anděl z kovovými křídly, láska, létající ryba, naděje mazlík atd. Béžový pískovec ožije!