Ten je téměř celý polepený plakátem s vodkou. Odborníci varují před negativním vlivem alkoholové reklamy zejména na děti a mladistvé. „Je to nevhodné a nebezpečné, tomuto typu reklamy se však lze jen těžko vyhnout," reaguje expert na návykové látky a primář mužského oddělení závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice Karel Nešpor.
POZŮSTATEK Z MINULOSTI
Magistrát se k záležitosti nehlásí. „Vše je v kompetenci Dopravního podniku," reagovala mluvčí magistrátu Romana Macová.
V Dopravním podniku Ústí pak podle ředitele Libora Turka existuje zádržný systém, podle něhož se rozhoduje, jaká reklama na autobusech bude, či nikoli. „Klient nám vždy před samotnou instalací reklamy zasílá její vizuální podobu a v případě, že by forma nebo obsah byly nevhodné, reklama se neinstaluje," vysvětluje Turek.
Reklama na vodku na vozidle číslo 51 je podle něj pozůstatkem z minulosti. „Jde o relikt z doby, kdy reklamu pro Dopravní podnik zabezpečovala společnost Bus Promotion s.r.o. Reklama již není placená a připravuje se její deinstalace, jakmile bude tepleji," upřesnil Turek.
VADÍ LÉKAŘŮM I PEDAGOGŮM
Co se týká všeobecně reklamy, nesmí být dle mluvčího Dopravního podniku Ústí Luboše Heřmana v rozporu s evropskými předpisy a platnými zákony České republiky.
„Současně nesmí porušovat etický kodex vydaný radou pro reklamu. Reklama na alkohol, pivo-pivovary, likéry a podobně je v ČR velmi obvyklá a oblíbená, využívají ji i jiné české dopravní podniky. Reklama na cigarety je zakázána," podotkl Heřman.
Obří reklamu na veřejném dopravním prostředku odsuzují jak pedagogové, tak lékaři.
„Reklamy na alkohol a cigarety by rozhodně neměly být na místech, kde se pohybují děti. Jednak na ně působí přímo, ale určitě se jim do paměti ukládají i vjemy, na které se právě vědomě nezaměřují. Alkoholikem se může stát člověk v každém věku a reklama propagující alkohol může v dítěti pěstovat toleranci k alkoholu a ztrátu zábran při pozdějším řešení problémů s pomocí alkoholu," říká proděkanka pro vědu a tvůrčí činnost Pedagogické fakulty ústecké univerzity Ivana Čepičková.
„Vodka i jiné alkoholické nápoje mohou u dětí a dospívajících vyvolat těžkou otravu a poškozují jejich vyvíjející se mozek. Nejde tu jen o děti, ale také o řidiče, těhotné ženy nebo lidi, kteří se špatně ovládají i za střízliva. Větší střízlivost je v zájmu i samotného dopravního podniku. Sníží se tak riziko znečištění nebo poškození vozidla," doplnil Nešpor.