V 11 hodin se na cestu městem vydal za zvuků bubnu, řinčení zbraní a doprovodu jízdních jednotek mohutný dav, který místním obyvatelům dával na srozuměnou, že se něco děje. Samotný program začal zhruba v jednu odpoledne úvodním slovem od ředitele ústeckého muzea Václava Houfka k historii bitvy.

Poté již na vysekaném plácku přišla řada na taneční vystoupení, ukázky práce s koňmi či ukázky střelby z trebuchetu nebo výcvik nových vojáků z řad místních dětí. K nahlédnutí byl celý vojenský tábor, stany mistra kata či výrobce kožených bičů. Hlavním bodem programu poté byla oblíbená rekonstrukce bitvy, na kterou se dostalo kolem půl páté.

Bitva Na Běhání

známá jako bitva u Ústí nad Labem se odehrála 16. června 1426 na vyvýšenině Na Běhání poblíž vsí Hrbovice a Předlice, zhruba pět kilometrů západně od Ústí. Ozbrojené síly většiny husitských svazů zde porazily početně silnější armádu římskoněmeckých žoldnéřů, kteří se pokoušeli vyprostit Ústí z téměř dva měsíce trvajícího obležení. Vítězství nejenže umožnilo husitům ovládnout obléhané město, ale současně si otevřeli cestu ke vpádům do Saska, Durynska a Horní Lužice.

Zdroj: Wikipedia.org