Muzejníci odtud odnesli historický manometr. Tlakoměru se právě věnují restaurátoři. „Nejzajímavější je suterén pod železobetonovou konstrukcí bazénu. Tam se nachází i stará nýtovaná ocelová nádrž. Je ještě osazená manometrem od ústecké firmy Hydroxygen, která sídlila v Předlicích,“ poznamenal kurátor sbírky techniky Martin Krsek.

Při výkopech zde dělníci našli více než sto let starý vzkaz od svých předchůdců, že pivo se na stavbě pilo i tehdy. Měl podobu hnědé lahve s lisovaným jménem majitele lahvárny Josef Heptner Aussig.

Půvabná neorománská stavba od architekta Petera Paula Branga byla odpovědí ústeckých radních na dobový trend nových lázeňských objektů s velkými bazény, které sloužily nejen k rekreaci, ale i k hygieně obyvatel prudce se rozvíjejících průmyslových měst. Vzorem byly především liberecké lázně. Bazén původně napájel městský vodovod a vlastní studna. „V roce 1912 se podařilo v hloubce 357,3 metrů navrtat termální pramen o teplotě 31 stupňů, který funguje jako zdroj dodnes,“ dodal ředitel muzea Václav Houfek.

Zhruba před deseti lety prošla stavba rekonstrukcí, která ale nezahrnovala interiéry v okolí bazénu. Současné práce by měly zajistit vlhkem silně zdegradované konstrukce bazénu a vrátit lesk reprezentativnímu prostoru plavecké haly.