Rektor ústecké univerzity Martin Balej se opět nezúčastní slavnostního ceremoniálu na Pražském hradě k výročí vyhlášení samostatného československého státu. „Společně s dalšími rektory položíme v Praze na Hradčanském náměstí v 11:00 hodin květiny u sochy Tomáše Garrigua Masaryka. Ostatní rektoři se zase zúčastní slavnostních akcí buď v sídelních městech univerzit, nebo na jiných místech České republiky,“ upřesňuje Balej.

Z oslav 28. října na Pražském hradě se rektor znovu omluvil. „V roce 2015 jsem se solidárně připojil k podpoře kolegů rektorů z Brna a Českých Budějovic. Od té doby dávám jednoznačně najevo, že nesouhlasím s kroky pana prezidenta ve věci nezvání některých rektorů na oslavy státního svátku, ale také ve věci nejmenování profesorů,“ dodal Balej.

Naopak primátorka Ústí Věra Nechybová i hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček pozvání prezidenta Miloše Zemana přijali. „Pan hejtman pozvání obdržel a oslav se zúčastní,“ potvrdila mluvčí krajského úřadu Lucie Dosedělová. Obdobně reagovala i mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová. „Paní primátorka se oslav zúčastní,“ sdělila Macová.

Mluvčí prezidentské kanceláře Jiří Ovčáček Ústeckému deníku potvrdil, že prezident pozval všechny rektory veřejných a státních vysokých škol, s výjimkou rektora brněnské Masarykovy univerzity Mikuláše Beka. „Jde o setrvalé a nepřekvapivé stanovisko. Pan Bek může uspořeného času opět využít k politické agitaci, které se tak rád věnuje,“ dodal Ovčáček.