Přestože příjemné jarní teploty panují už několik dnů, před většinou místních restaurací by Ústečané letní zahrádku hledali zatím marně. Milovníci venkovního posezení si musejí ještě několik dní počkat. Majitelé hospod, kaváren i cukráren plánují otevření předzahrádek až na polovinu dubna.

Mezi lidmi je přitom o venkovní posezení velký zájem. „Otevření venkovních zahrádek bych určitě uvítal. Počasí je pěkné, u nás v Neštěmicích jsem si ale žádných předzahrádek zatím nevšiml. Docela mě to mrzí, protože s kamarády bychom si už rádi zašli někam posedět," řekl jeden z ústeckých obyvatel Radim Šuk.

V polovině dubna

Zahájení venkovního provozu v Ústí neomezuje žádná vyhláška. Majitelé restaurací a kaváren se řídí spíš podle počasí. Aby mohli předzahrádku otevřít, musejí získat povolení od magistrátu. Ten už dostal třináct žádostí. „Záleží na samotném žadateli, od kdy chce předzahrádku provozovat. Ale bývá to přibližně od poloviny dubna, kdy už je stálé počasí," vysvětlil mluvčí ústeckého magistrátu Karel Rouč.

Podniky umístěné na Lidickém náměstí své zahrádky otevřít zatím nemohou. Dělníci tam totiž od února pracují na výměně vodovodu a plynovodu. Hotovo by však měli mít do poloviny dubna. „Rádi bychom zahájili provoz předzahrádky, ale nemůžeme. Lidé se k nám kvůli rozkopanému náměstí nemohou dostat, což se částečně projevilo i na tržbách. Jakmile bude náměstí opravené, zahrádku otevřeme," slíbil majitel Rocky sportbaru na Lidickém náměstí Veljko Lazarovič.

Přitahují zákazníky

V některých restauracích ale své hosty obsluhují venku už několik týdnů. Například Labská bašta na Střekovském nábřeží zahrádku zprovoznila už před třemi týdny. „Bylo hezké počasí, tak jsme zahájili letní provoz. Venkovní terasa k nám přilákala mnoho lidí, díky ní máme i větší kapacitu," uvedl provozní Labské bašty Petr Stráda.

Podobně je na tom i Kavárna il caffé, která se nachází v centru města. „Venkovní posezení jsme otevřeli asi před týdnem. Lidé si toho všimli a postupně k nám začínají chodit, když je dobré počasí," objasnil majitel kavárny Miroslav Hantych.

Mnozí lidé si s venkovními zahrádkami spojují bujaré chování hostů a hlasitou hudbu vyhrávající do pozdních hodin. V Ústí nad Labem však problémy s rušením nočního klidu nebývají. „Loni jsme neevidovali žádné podobné stížnosti. Po desáté hodině se lidé ze zahrádek přesouvají do restaurace, kde už nikoho neruší," informoval zástupce ředitele městské policie Jan Novotný.

Stejně jako se doba otevření restauračních zahrádek neřídí žádnou městskou vyhláškou, stanoveno není ani datum ukončení venkovního provozu. Majitelé své terasy zavírají v září nebo říjnu, opět ale záleží na počasí.

Zpracovala: Iveta Podešvová