„To by mě zajímalo, jaký chytrák to zase vymyslel. Tahají z lidí akorát peníze," rozčílil se řidič Jan z Klíše.

JE TO JENOM FÁMA

Ministerstvo dopravy ovšem fámu vyvrací. „Důrazně se proti těmto informacím některých médií ohrazujeme. Z dané vyhlášky žádná taková povinnost nevyplývá," uvedl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold s tím, že ochranné vlastnosti vest, které odpovídaly dřívější evropské normě EN 471, jsou z hlediska bezpečnosti dostatečné a odpovídají i technickým požadavkům.

„Rád bych motoristy jednoznačně uklidnil, že nemusí vyhazovat vesty, které pořídili dříve a kupovat nové. Platí, že vesta, která je součástí povinné výbavy, musí odpovídat evropské normě (označení EN 471 nebo EN ISO 20471). Z žádného předpisu ale nevyplývá, že starší vesty plnící tuto normu nejsou v pořádku a lidé je nemohou používat," doplnil ministr dopravy Dan Ťok.

JEN NA NOVÉ PRODUKTY

Stejně hovoří i policie. „Je pro nás prioritou, aby byli vidět řidiči i chodci, a tedy aby měli jakoukoli reflexní vestu," sdělila policejní mluvčí Jana Slámová.

Požadavky novelizované evropské normy se vztahují na nové produkty, které výrobci uvádějí na trh. Výrobci také nadále mají povinnost umístit na výrobek označení CE, které vyjadřuje shodu se základními požadavky nařízení vlády a směrnicí.