Předchozí
1 z 12
Další

Leden

Omikron a divočáci na Ústecku, úder vichřice

Převoz covid pozitivního dítěte z rodiny v nouzi z Ústí do děčínské nemocnice speciální sanitkou strážníků.Převoz covid pozitivního dítěte z rodiny v nouzi z Ústí do děčínské nemocnice speciální sanitkou strážníků.Zdroj: Deník/Jaroslav BalvínPříchod roku 2022 byl ve znamení očekávání příchodu nové mutace viru SARS-CoV-2. Koronaviru, který způsobuje onemocnění covid-19. Tato má označení omikron. První případy zaznamenali ústečtí hygienici už mezi svátky a během několika dnů evidovali už dvě desítky případů.

V pondělí 17. ledna padl v Ústeckém kraji absolutní denní rekord od začátku epidemie. Nově nakažených bylo 1 655. Odstartovalo povinné testování ve firmách v regionu.

Ilustrační foto.
Omikron je tady! Nová mutace dorazila do Ústeckého kraje

Naplno běželo očkování proti covidu. V polovině ledna zdravotníci v Ústeckém kraji aplikovali až sedm a půl tisíce dávek za jediný den. Šlo hlavně o posilující třetí dávky. 

Ilustrační foto.
Třetí dávku má v kraji více než 212 tisíc lidí. Očkovalo se už 1699 nejmladších

Nepříjemnosti přinesl 17. ledna silný vítr, před kterým s předstihem varovali meteorologové. Živel porážel a lámal stromy a větve. Zejména hasiči měli plné ruce práce.

Hasiči zasahovali v pondělí 17. ledna například v Lovosicích a Nové Vsi v Horách
Vítr sráží stromy k zemi, hasiči mají plné ruce práce. Varování bylo na místě

Přímo v Ústí lidé řešili kromě počasí i divoká prasata. Přemnožení živočichové se stále častěji bez bázně pohybovali ulicemi. Někteří divočáci se dokonce díky sociální síti stali celebritami. 

Kanci a hlavně bachyně Maruna jsou často viděni mezi domy na Klíši. Maruna je už populární i mimo republiku, vědí o ní i lidé v Austrálii díky sociálním sítím. Dokonce Petře Morvayové zaslali trika s motivy kanců, vznikla PFka s Marunou, cukroví a další.
Divočáci trápí Ústí, z bachyně Maruny je přesto celebrita oblíbená i za oceánem

V lednu jsme v redakci také zavzpomínali na legendární kluby a diskotéky devadesátých let. A posbírali jsme hromadu pozoruhodných fotek. 

Největší legendou devadesátek bude pro Ústí zřejmě Tukan a Zeppelin, hudební kluby sídlící v bývalém Divadle hudby v Klíšské ulici naproti Mánesovým sadům.
Neprakta, Tipáč, Tukan. Na legendy „devadesátek“ vzpomínají fanoušci pořád

Únor

Válka na Ukrajině a nové logo pro Ústí

V Tisé se semkli a uspořádali humanitární pomoc pro UkrajinuV Tisé se semkli a uspořádali humanitární pomoc pro Ukrajinu.Zdroj: Jiří ČervinkaV Evropě vypukla válka, vojska Ruské federace napadla Ukrajinu. Šokující informace zastihla Severočechy 24. února ráno. A i přes zdánlivou vzdálenost Ukrajiny od Ústeckého kraje v naší společnosti silně rezonuje dosud. Zatímco státníci a politici akt agrese většinou rychle odsoudili, "obyčejní" obyvatelé Ústecka se rychle pustili do práce. Uspořádali mnoho materiálních sbírek pro lid Ukrajiny. Například v Tisé. 

V Tisé se semkli a uspořádali humanitární pomoc pro Ukrajinu
V Tisé na Ústecku se lidé semkli a uspořádali humanitární sbírku pro Ukrajinu

Po krátkém prvotním šoku se rozjela masivní podpora uprchlíkům, pro které vznikla centra pomoci. Hledaly se ubytovací kapacity a řada lidí se vydala na pomoc přímo na polsko-ukrajinské hranice, aby pomohli těm, kdo se na útěku snažili dostat pryč z válečné zóny. 

Váleční uprchlíci čekají na hranicích desítky hodin.
Ústečan se vydal na hranice s Ukrajinou pro dítě kamarádky. Vidí exodus

Únor však přinesl kromě zděšení z válečného konfliktu i řadu pozitivních, či alespoň zajímavých zpráv. Například o budoucí proměně jezera Milada. Jeho podobu projektují architekti ze stockholmského ateliéru Mandaworks.

Na projektu Milady a jejího okolí dělají ve švédském ateliéru i Češi. K Miladě občas jezdí.
Švédi u proměny jezera Milada na Ústecku: Zbývá si v ní zaplavat

A novinku představilo i samotné krajské město. Ústí nad Labem dostalo novou vizuální identitu. Její součástí je i pozoruhodné logo.

Staré logo města Ústí nad Labem vystřídá nové.
Ústí nepustí. Modré vlnky starého loga vystřídá hrdý nový symbol z Chomutova

Velký zájem v únoru vyvolal článek s fotografiemi Ústí v 80. letech minulého století. Autorem je Bohumil Kotas. Zvěčnil fízlárnu, kolotoče, prázdné masny, smeťáky i pařby v M-klubu a Chaloupce. Podívejte se na ně znovu.

Syrové snímky kulis Ústí z 80. let zachycují paradoxy doby dožívajícího socialismu.
Takhle žilo Ústí. Fotky z 80. let ukazují obyčejné lidi i svět zaniklých putyk

Březen

Dokončení kampusu, odjezd Cantik a "kozina"

V univerzitním kampusu otevřeli Centrum materiálů a technologií, ukázali i nově vybavené laboratoře.V univerzitním kampusu otevřeli Centrum materiálů a technologií, ukázali i nově vybavené laboratoře.Zdroj: Deník/Jaroslav BalvínJednou z důležitých březnových zpráv bylo dokončení kampusu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Rozšířila ho novostavba Fakulty strojního inženýrství. Stavaři dokončili poslední budovu celých pět měsíců před stanoveným termínem. Univerzitní městečko je tím prakticky kompletní.

Centrum materiálů a technologií z dronu v kontextu kampusu.
V kampusu stříhali poslední pásku. Otevřeli nové Centrum materiálů a technologií

Při této události jsme se podívali, jak na dřívějších pozemcích ústecké nemocnice postupně rostl moderní areál krajské univerzity. 

Bývalá ústecká nemocnice úplně v původní podobě na místě dnešního univerzitního kampusu.
Kampus hotov. Stavba fakult na místě špitálu trvala roky, spolykala miliardy

Na konci března přišlo velké loučení. Z ústecké zoologické zahrady odjela desetiletá samice orangutana bornejského Cantik. Nový domov našla v zařízení v německém Rostocku. 

Transport samice orangutana Cantik z Ústí nad Labem do Německa.
Orangutanka Cantik už je v německé zoo, Ňuninka se brzo chystá do Norska

Velkou událostí pro stovky turistů bylo březnové zahájení sezony na takzvané Kozí dráze. Ta spojuje Děčín s Telnicí a je velkým lákadlem pro milovníky výletů i vlaků. 

Slavnostní zahájení provozu Kozí dráhy na trase Děčín - Telnice
Kozí dráha se s velkou slávou rozjela. Davy ji vítaly od Děčína až po Telnici

Duben

Apríl, nepracující výbor a úmrtí Josefa Náhlovského

Ředitelé dopravních podniků měst České Budějovice (Slavoj Dolejš) a Ústí nad Labem (Simona Mohacsi) slavnostně zahájili provoz linky BUDUL na českobudějovickém letišti.Ředitel dopravního podniku Českých Budějovic Slavoj Dolejš zahájil fiktivní leteckou MHD do Ústí na českobudějovickém letišti.Zdroj: se svolením DPMCBDuben zahájily skvělým a propracovaným aprílovým žertíkem dopravní podniky Českých Budějovic a Ústí nad Labem. Prezentovaly novou leteckou MHD mezi oběma městy, a to včetně letového řádu. Spoj nabízel padesát minut ve vzduchu, výhled na krásy Čech včetně zámku v Hluboké nad Vltavou, hradu Karlštejn, Jaderné elektrárny Temelín i vrcholků Českého středohoří včetně symbolu české národní historie – hory Říp. 

Ředitelé dopravních podniků měst České Budějovice Slavoj Dolejš a Ústí nad Labem Simona Mohacsi slavnostně zahájili provoz linky BUDUL na českobudějovickém letišti.
Na kafíčko z Ústí do Budějovic letecky a za pár stovek. Známe letový řád

O to smutnější pak byl pohled Ústeckého deníku na magistrátní kontrolní výbor. Ukázalo se, že nevykazuje žádnou činnost, dokonce se už delší dobu vůbec nesešel. Přesto jeho členové dostávali každý měsíc odměnu v řádu tisíců korun.

Ilustrační foto
Ústecký kontrolní výbor nepracuje kvůli absencím. Peníze ale jeho členové berou

Duben 2022 byl také časem, kdy zemřel oblíbený bavič, hudebník, herec a člověk pevně spjatý s Ústím nad Labem, Josef Alois Náhlovský. Odešel po krátké těžké nemoci ve věku 72 let.

Josef Náhlovský
To byl Josef Náhlovský: Cinkal o brýle a vtipkoval, i když mu nebylo nejlépe

Květen

Matiční, podivný spolek a parkovací dům

Lidem, kteří se v Ústí nad Labem ocitnou v těžké životní situaci, budou sloužit dva nové krizové byty. Město je vybudovalo v Matiční ulici.Krizový byt v ústecké Matiční uliciZdroj: Deník/Hynek DlouhýV "měsíci lásky" se poměrně neromanticky pozornost obrátila například k proslulé ústecké Matiční ulici. V domě přiléhajícím k někdejší služebně městské polici vznikaly další tři městské krizové byty pro lidi v nouzi. Respektive dva, protože jeden dlouhodobě obýval místní učitel. Předpokládaná cena za všechny tři se měla pohybovat kolem pěti milionů korun. 

Na stole byla myšlenka, že by bytové jednotky sloužily i jako takzvané bydlení na půl cesty. Tedy odrůstajícím dětem z dětských domovů. Takových možností je na Ústecku dlouhodobě málo. 

Matiční ulice v Ústí nad Labem.
V Matiční vznikají další krizové byty. Zničené činžovní domy strhnou do podzimu

Ústecký deník se zblízka podíval také na Spolek Historie Ozbrojených Složek a jeho podspolek Krizový Asistenční Tým (KAT). Ty pořádají branné dny. Učí děti, jak reagovat, pokud by do školy pronikl útočník. Jak zabezpečit dveře, jak uniknout pryč. Na svém webu o sobě hovoří jako o bývalých vojácích a policistech se speciálním výcvikem, kteří se ve svém volném čase cvičí v boji. Především předseda spolku má na sociální síti ale podle mnohých blízko ruské propagandě. Připomeňte si, co jsme zjistili. 

Z oficiálního webu spolku a výroky Marka Vokšaye na sociálních sítích.
Pracují s dětmi, cvičí boj. Přitom sdílí video s Putinem a šíří jeho propagandu

Život v Ústí ale nabídl i mnohem hezčí témata a zážitky. Kupříkladu 13. ročník velmi oblíbených amatérských závodů dračích lodí na Labi ve Vaňově.

Závody dračích lodí v ústeckém Vaňově
Dračí lodě se ve Vaňově hnaly vpřed. Nejrychleji pod vedením školáků z Mostu
Závody dračích lodí ve Vaňově
Hop, hop! Dračí lodě ve Vaňově letěly po hladině, k vidění byly svaly i převleky

Pobavili jsme se také u příspěvku na sociální síti, který ve Šrámkově ulici v Doběticích sliboval podzemní parkoviště, supermarket a střešní bazén. Šlo sice o satiru, ale pod ní se skrývalo zoufalství místních. Ty už zkrátka přestalo bavit čekání na nová parkovací místa. Některé už nemilá situace dokonce zmátla natolik, že recesistickému příspěvku na Facebooku uvěřili.

Recesistická fotomontáž, ilustrující zoufalství lidí z nedostatku parkovacích míst na Doběticích.
Parkovací dům se střešním bazénem pro Dobětice? Jen recese ze zoufalství

Červen

Kruté děti, problém na Střížáku i flashmob pro ředitele

Sídliště v ulici Jindřicha Plachty v ústeckém Mojžíři.Sídliště v ulici Jindřicha Plachty v ústeckém Mojžíři.Zdroj: Deník/Hynek DlouhýŘev. Nepořádek. Záběr z okna na ulici Jindřicha Plachty v ústeckém Mojžíři. Stará paní si skládá věci do tašky, či pytle. Přiběhne romské dítě a nakopne ji tak, že spadne na kolena. Po chvíli znovu a znovu. Potom se přidá další děcko. Dospělí nereagují, nikdo je neokřikne. Na veřejnost se dostalo kruté video a Ústečané byli v šoku.

Napadená žena je bezdomovkyně. Vůči policistům, sociálním pracovnicím a ostatním, kdo přijdou s nabídkou pomoci, bývá verbálně agresivní. Prostě jim nadává. A nabídku pomoci či ubytování odmítá.

Sídliště v ulici Jindřicha Plachty v ústeckém Mojžíři.
Ústí zvedlo ze židlí šokující video. Děti v Mojžíři kopou do seniorky

V polovině června se na Střížovickém vrchu otevřela první trať singletrailu o délce 680 metrů. Ačkoli je určena pro širokou veřejnost, ihned čelila kritice. Místním lidem a odpůrcům podobných atrakcí v oblíbeném odpočinkovém místě se nelíbí, že jedna z přístupových cest k cyklotrase zůstala otevřená pro osobní automobily. Stejně jako to, že na otevření řada hostů přijela v autě a parkovala pod stromy v lese. Kritika ovšem nesměřuje na cyklisty, ale hlavně vůči městu, které prý nedodrželo, co slíbilo.

Na ústeckém Střížovickém vrchu se otevřel nový singletrail pro cyklisty. Řada místních lidí poukazuje na to, že kvůli tomu se na vrchu zvýší automobilový provoz. Což se ukázalo už ve čtvrtek 16. června na kolaudaci trati.
Singletrail na Střížáku vyvolává nelibost. Vadí hlavně chybějící zákaz vjezdu

Reportér Deníku zachytil také pohodové setkání pod Větruší. Legální zeď pro graffiti u Labe nově pomalovali sprejeři z Ústecka. Podívejte se, jak akce probíhala a především, co pěkného umělci vytvořili. 

Graffiti jam pod Větruší v Ústí nad Labem 4. června.
Rap, spreje a pohoda. Graffiťáci se činili, na zdi pod Větruší září nové malby

A ještě jedna perlička zazářila v červnovém Ústí. Na konci školního roku se žáci a učitelé Gymnázia Jateční rozloučili s odcházejícím ředitelem školy Alfrédem Dytrtem. V čele zařízení stál dlouhých 32 let. Zhruba 350 účinkujících předvedlo „flashmob“, taneční vystoupení, a to v prostorách zahrady školy. Mezi aktéry byli jak současní, tak bývalí žáci gymnázia i učitelé. 

Studenti tancovali na ústeckém gymnáziu, loučili se s Alfrédem Dytrtem.
Strhující flashmob na gymnáziu. Studenti se tancem loučili s ředitelem Dytrtem

Červenec

Horko, požár Českého Švýcarska, hotel Máj

Speciální hasičská letadla Canadair CL-415 nabírají vodu z jezera MiladaSpeciální hasičská letadla Canadair CL-415 nabírají vodu z jezera MiladaZdroj: Deník/Karel PechNejvýraznější událostí července byl bezesporu obří lesní požár v Českém Švýcarsku. Zkrotit řádící živel pomáhalo mnoho profesionálů i dobrovolníků také z Ústecka. A zdejší jezero Milada poskytlo vodu pro zásahy v nepřístupných oblastech ze vzduchu.

Přílet a pomoc speciálních hasičských letounů Canadair CL-415 zapůjčených z Itálie přilákaly davy zvědavců.

Speciální hasičská letadla Canadair CL-415 nabírají vodu z jezera Milada
K Miladě už od Hřenska pendlují speciální hasičská letadla Canadair z Itálie

Reportér Deníku se vydal na průzkum opuštěného a chátrajícího hotelu Máj v Ústí nad Labem. Zjišťovali jsme, jak to v objektu vypadá, zda je tam bezpečno a zda tam někdo přebývá. 

Jednání o možné změně a budoucnosti bývalého hotelu Máj uvízly na mrtvém bodě. Hotel tak nemá budoucnost.
Hotel pouze pro bezdomovce. Ruina Máje na Severní Terase nemá budoucnost

Pokusili jsme se také rozkrýt původ obřího graffiti, které zdobí ruinu Máje. Vystoupali jsme kvůli němu až na střechu, protože záhadní umělci se museli právě odsud při tvorbě slanit. A bezesporu riskovali životy. Prostřednictvím videa se tam můžete podívat také. 

Zcela zničený bývalý hotel Máj skrývá celou řadu graffiti. Zatímco uvnitř jsou běžné a primitivní kresby, boční fasádu zdobí profesionální znaky připomínající vikingské runy nebo mayské hieroglyfy.
Zničený hotel Máj má tajemné graffiti. Tvůrci se museli slanit ze střechy

V druhé půli července bylo skutečně "ohnivé" léto. Kdo nemusel třeba z klimatizované kanceláře či výrobního provozu do rozpálených ulic, mohl si gratulovat. Zmožení chodci se schovávali ve stínu městských stromořadí a nejlépe bylo tomu, kdo se mohl schovat do stínu u proudící vody jako třeba na Lidickém náměstí vedle vodotrysků u javorového stromořadí. Záchranná služba vyjížděla k desítkám případů kolapsů a nevolností z horka. 

Vedro zahnalo snad všechny, kdo museli ve středu 20. července vyjít na ulici, do stínu a k studenému pití.
Zatracené vedro! Podívejte se, jak Ústečané hledali úkryt před sluncem

Stejně horko mohlo být členům kontrolního výboru ústeckého zastupitelstva. Na fungování důležitého městského orgánu se Deník podíval znovu po půl roce a zjistil, že se prakticky nic nezměnilo. Ani drsná diskuse na zasedání zastupitelů nebo kritika na sociálních sítích nestačily, aby se výbor konečně sešel a pracoval. 

Budova magistrátu v Ústí nad Labem.
V Ústí asi není co kontrolovat. Kontrolní výbor totiž nic nedělá

A ještě jeden návrat. V Matiční ulici začala 7. července demolice dvou zchátralých bytových domů. Rachot silného motoru žlutého bagru doprovázelo cvakání fotoaparátů novinářů, tiché bzučení kamer televizáků a kapky deště. Symbolickou tečku za nejostudnější kauzou České republiky udělal stejný člověk, který stál u jejího zrodu - někdejší obyvatel demolovaných domů, poté starosta Neštěmic a dnešní náměstek primátora Ústí nad Labem Pavel Tošovský.

Demolice vybydlených domů v ústecké Matiční ulici začala ve čtvrtek 7. července
Začala demolice domů v ústecké Matiční. Do měsíce zmizí ze světa

Činžovní domy byly definitivně pryč v polovině srpna. 

Dva činžovní domy v Matiční ulici definitivně zmizely
FOTO, VIDEO: Domy z Matiční ulice definitivně zmizely. Zbývá poslední

Srpen

Dvacet let od ničivých povodní a stěhování slonice Delhi

Labe zaplavilo Ústí - snímky ze soboty 17. srpna 2002 ukazují stav v centru města, na hlavním tahu z Ústí do Děčína a v Krásném Březně.Labe zaplavilo Ústí - snímek ze 17. srpna 2002 Zdroj: Deník/František RočekMezi V srpnu roku 2002 zaplavila Ústí nad Labem velká voda. Vrátili jsme se tedy o celých dvacet let do minulosti a znovu čtenářům popsali situaci, jaká panovala v krajském městě, jeho bližším i vzdálenějším okolí.

Nabídli jsme stovky autentických fotografií. A především příběhy lidí. Ať už těch zasažených povodní, nebo těch, kteří ostatním do posledních sil pomáhali nebo doslova dnem i nocí přinášeli informace. 

Ústí nad Labem se ve středu 13. srpna 2002 připravovalo na kulminaci Labe. Snímky jsou z centra města, předmostí a u přítoku Bíliny.
Povodeň v Ústí den po dni: Reportér zachytil, jak Labe stoupalo a ničilo domy

Zoo Ústí nad Labem je bez slonů. Slonice Delhi, která kdysi tvořila nerozlučnou dvojku s parťačkou Kalou, odjela do nového domova. Tím se stalo specializované chovatelské zařízení v jižní Francii. 

"Pavilon slonů v Zoo Ústí nad Labem již nesplňuje podmínky moderního chovu slonů, a proto bylo rozhodnuto o jejím přesunu. Po úhynu slonice Kaly v roce 2019 zde byla Delhi jediným chovaným slonem, což je s ohledem na sociální způsob života slonů pro nové vedení zoo neakceptovatelné," uvedl tehdejší mluvčí Vít Lukáš. Severočeská zoo se však chovu slonů nevzdává. Počítá s ním i v rámci nově vytvořeného plánu rozvoje zoo, takzvaného generelu. Pro tento projekt, nazvaný „Sloní pláně“, je však nutné rozšířit areál na rozlehlé louky Mariánského vrchu.

Slonice Delhi v transportní bedně při odjezdu z ústecké zoologické zahrady
Poslední sbohem a pak do nového domova. Slonice Delhi už je ve Francii

Zachytili jsme ještě jednu zprávu, spojenou s ústeckou zoo a stěhováním jeho ikonických zvířat. Týkala se oblíbené orangutaní samice Dwang, které nikdo neřekne jinak než Ňuninka. Ta se měla přesunout do norské zahrady Kristiansand. Nastaly ale problémy a jako nový domov pro Ňuninku byl vybrán soukromý ZooParc de Beauval ve Francii.

Ňuninka
Změna. Místo do Norska odcestuje oblíbená Ňuninka do Francie

Odjela tam 19. září. 

Pětatřicetiletá samice orangutana bornejského Ňuninka odjela ze zoo v Ústí nad Labem
Ňuninka je pryč. V ústecké zoo zůstal poslední orangutan, samec Ferda

Marek Ztracený přijel v rámci Tour de Léto 2022 do ústeckého letního kina. Bohatý program na celé odpoledne zcela vyprodal areál pro tisíce lidí a hosté jako Roman Staša, známý jako Masterchef, Martina Pártlová či Richard Genzer se na pódiu museli cítit opravdu skvěle.

Tour de Léto 2022 Marek Ztracený
FOTO: Marek Ztracený přijel do Ústí, vyprodal letní kino a zahrál největší hity

Září

Půlmaraton v centru Ústí, nové logo pro kraj

Mattoni 1/2Maraton v Ústí nad Labem.Mattoni 1/2Maraton v Ústí nad LabemZdroj: Deník/Vilém MarušZáří tradičně patří Mattoni 1/2Maratonu Ústí nad Labem. Letos se konal už 12. ročník. Odstartoval z Mírového náměstí, na jedenadvacetikilometrovou trať vedoucí mimo jiné chemičkou a podél řeky Labe s výhledem na hrad Střekov se vydalo téměř 2200 běžců. 

Také tentokrát jsme závod sledovali a nabídli bohaté obrazové zpravodajství.

Mattoni 1/2Maraton v Ústí nad Labem.
Mattoni půlmaraton ovládl Ústí. Na trať se vydalo přes dva tisíce běžců

Ústecký kraj získal nový vizuální styl. Jeho tvůrci jím chtějí přinést pozitivní impulz, zlepšit reputaci, zvýšit atraktivitu a změnit zažité stereotypy o severních Čechách. Lukáš Pumpr a Lukáš Beran z plzeňského studia Petrohrad, které zvítězilo v soutěži na vizuální identitu kraje pořádanou Czechdesignem, vsadilo na optimismus, přímočarost, jednoduchost a srozumitelnost.

Nová vizuální identita jako inspirativní nástroj pro kreativní prezentaci aktivit kraje.
Ústecký kraj s vlídnou tváří. Nové logo na lidi pomrkává a září z něj úsměv

Řešili jsme také nepříjemnost. A to úhyn desítek ryb, konkrétně sumečků amerických, v jezírku v ústeckých Městských sadech naproti poliklinice. Příčinou byl nedostatek kyslíku ve vodě. Ryby se udusily. 

Sumečci američtí. Ilustrační foto
Ústí přišlo o čtyřicet sumečků v Městských sadech, chyběl jim kyslík

Při dalším pátrání se ukázalo, že ryby vlastně neměly v nádrži co dělat. Jezírko není pro jejich chov vhodné. Nikdo je tam oficiálně nevysadil, kdosi je tam "na vlastní pěst" v minulosti donesl.

Městské sady v Ústí nad Labem. Archivní foto
Sumečci se do jezírka v ústeckých Městských sadech nevrátí. Nemají tam co dělat

Zoologická zahrada v Ústí nad Labem měla na konci září důvod slavit. Podařilo se jí znovu získat plné členství v Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií.

Ředitelka Zoo Ústí nad Labem Ilona Pšenková na výroční konferenci EAZA 2022
Skvělá zpráva pro ústeckou zoo: opět získala plné členství v evropské asociaci

Říjen

Volby, návštěva prezidenta, nový ředitel záchranky

Výsledky komunálních voleb v Ústí nad LabemVýsledky komunálních voleb v Ústí nad LabemZdroj: DeníkDůležitým okamžikem letošního roku byly volby. V případě Ústí komunální i do Senátu. Proběhly, v případě senátních začaly, sice už na konci září, to nejzajímavější se ale odehrálo až v říjnu. 

Voliče čekaly hned dvě překvapení. První se týkalo vedení města, tedy voleb do obecního zastupitelstva. ANO v Ústí podrželi u moci přeběhlíci. O účasti Pavla Tošovského (ODS) a Věry Nechybové (UFO) na městské vládě neměli jejich spolustraníci tušení.

Z ustavujícího zasedání ústeckých zastupitelů, které překvapila separátní dohoda ANO s Věrou Nechybovou z UFO a Pavlem Tošovským z ODS.
Na nové vedení Ústí dopadá stín přeběhlictví a kauzy Metropolnet

Hned první říjnový den se konalo také druhé kolo volby do horní komory Parlamentu ČR, tedy Senátu. O důvěru občanů se utkali ústecký primátor Petr Nedvědický a historik Martin Krsek. Druhý jmenovaný nakonec mandát získal silou 67,71 procent.

Martin Krsek po sečtení hlasů v druhém kole senátních voleb na Ústecku
VOLBY: Historik Krsek míří do Senátu. S přehledem porazil primátora Nedvědického

Ústecký kraj včetně krajské metropole navštívil prezident Miloš Zeman. Během setkání s občany připomněl právo na nenásilnou neposlušnost a vyzval ke zrušení Senátu. 

Prezident Miloš Zeman přijel v pondělí 17. října na návštěvu Ústeckého kraje.
Prezident Zeman dorazil do Ústeckého kraje. Loučí se s politickým životem

Na konci října oznámil odchod z funkce ředitel krajské záchranné služby Ilja Deyl. Zastával ji plných 19 let. Nahradil ho dosavadní náměstek Petr Bureš

Ilja Deyl. Archivní foto.
Ilja Deyl končí v čele záchranné služby, záchranářství se věnoval 44 let

Řešili jsme také zoufalý nedostatek parkovacích míst v Masarykově nemocnici. A v té souvislosti i účel zdejších podzemních dvoupatrových garáží. Někteří návštěvníci totiž upozorňovali na to, že jsou využívané pouze minimálně. 

Vjezd na parkoviště pro služební automobily a vedoucí pracovníky nemocnice a KZ.
U vjezdu do ústecké nemocnice je podzemní parkoviště. Není ale pro pacienty

Listopad

Pít se může, platit za odpad se bude, UJEP volila rektora

Ilustrační foto.Ilustrační fotoZdroj: Deník/Ivan BabejMáte rádi kořalku a rádi se veřejně opíjíte na čerstvém vzduchu? Tak do toho, v Ústí už to není zakázané. Na zasedání 21. listopadu totiž zastupitelé zrušili obecně závaznou vyhlášku města, která to zakazovala.

Ústavní soud totiž, laicky řečeno, odvolal svůj původní rozsudek, kterým potvrdil její platnost, protože se mu nelíbilo, že výjimky ze zákazu nejsou ve vyhlášce vypsány jedna vedle druhé, ale udělovány dodatečným povolením ke každé akci zvlášť. Také se mu nezdálo vymezení ploch, kde je pití alkoholu na veřejnosti zakázáno. Podle něj bylo naprosto nedostatečné.

Ilustrační foto
Pít alkohol na ulici už je v Ústí zase legální. Zastupitelé zrušili vyhlášku

Větší dopad na Ústečany bude mít ale jiné rozhodnutí zastupitelů. Od příštího roku budou obyvatelé krajského města muset platit za vývoz popelnic a kontejnerů. V platnost vstoupí vyhláška o znovuzavedení poplatku za svoz odpadu.

Ilustrační snímek.
Odhlasováno. Od ledna znovu platíme za svoz odpadu, čas bude do konce června

Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem bude mít nového rektora. Akademický senát jím v listopadu zvolil geografa Jaroslava Koutského. Byl jediným kandidátem a navrhlo ho hned šest osobností akademické obce. Koutký by měl nahradit Martina Baleje, kterému končí volební období v březnu příštího roku. Volba se však stane platnou až ve chvíli, kdy rektora jmenuje prezident republiky. 

Novým rektorem UJEP byl zvolen Jaroslav Koutský
Na univerzitě zvolili rektorem Jaroslava Koutského. Musí ho potvrdit prezident

K příjemnějším listopadovým okamžikům patřilo slavnostní rozsvícení ústeckých vánočních stromů s doprovodným programem. Podívejte se, jak to vypadalo na Lidickém náměstí. 

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem
OBRAZEM: Davy Ústečanů zahájily advent při rozsvícení vánočního stromu

Sotva však vánoční trhy v Ústí začaly, už se na ně snesla kritika. Lidé pranýřovali hlavně ozvučení náměstí a nabídku stánků. Často znělo srovnání s vyhlášenými adventními trhy v Drážďanech. Vadí také, že Mírové náměstí je prázdné jako vojenské cvičiště.

Líbí, nebo nelíbí? Jedni na vánoční trhy a oslavy nešetří kritikou, druhým se domácká atmosféra líbí. Jak se na Lidickém náměstí líbí vám?
Kritika i pochvaly. Vánoční trhy v Ústí vyvolávají kontroverze

Naopak skvělé zážitky si odnesli fanoušci rockové skupiny Kabát. Dlouho odkládaný koncert odehrála na ústeckém zimním stadionu. Zazněly jak staré a osvědčené pecky, tak i novinky z nedávno vydaného alba El Presidento.

Koncert skupiny Kabát v Ústí.
OBRAZEM: Konečně se dočkali. Fanoušci Kabátů zaplnili ústecký zimní stadion

Prosinec 

Ledovka, zdražení vody, Čechomor a koledy

Stovky Ústečanů se sešlo na akci Deníku Česko zpívá koledy. Jako hlavní host v rámci vánočních trhů na Lidickém náměstí byla kapela Čechomor ve složení Karel Holas (housle) a František Černý (kytara). Dále vystoupil zpěvák Josef Šutar, sbor z MŠ Motýlek aÚstečané se sešli na akci Česko zpívá koledy. Jako hlavní host na Lidickém náměstí byla kapela Čechomor ve složení Karel Holas (housle) a František Černý (kytara).Zdroj: Marek GaierDeník opět zpíval koledy. A s ním desítky tisíc lidí po celé republice. Výjimkou nebylo ani Ústí nad Labem, kde se k tradiční akci připojili členové oblíbené skupiny Čechomor.

Dále potěšili zpěvák Josef Šutar, sbor z MŠ Motýlek a také mladý bubeník Mayor Drummer.

FOTO, VIDEO: Oblíbený Čechomor zahrál a zazpíval koledy na setkání s Deníkem

Radost v krajském městě rozdávala také formace Tata Bojs. Podívejte se na atmosféru vyprodaného Národního domu v bohaté fotogalerii.

Skupina Tata Bojs se opět představila v Ústí nad Labem! V sobotu 3. prosince vyprodala Národní dům.
OBRAZEM: Koncert plný silných, chytlavých písní. Tata Bojs vyprodali Národní dům

Ani poslední měsíc roku pochopitelně nebyl prost nepříjemných zpráv. Jednou z nich byla ta o zdražení vodného a stočného v příštím roce. Obyvatelé Ústeckého a Libereckého kraje si v roce 2023 připlatí na jednom metru krychlovém téměř o šestnáct korun.

Ilustrační foto
Vodné a stočné od ledna zdraží. Drží se na rozumné hladině, tvrdí vodaři

Radost neměli cestující dráhou do zastávky Koštov na lince U5 Ústí nad Labem – Bílina. Tam totiž s novým jízdním řádem přestaly o všední dny zastavovat vlaky.

Zastávka Koštov, kde od pondělka vlaky nestaví ani na znamení.
Vážení cestující, v Koštově vám vlak nezastaví ani na znamení. Jeďte busem

A nepříjemnosti, mnohdy nebezpečné, zažili i chodci a řidiči. Celý region totiž v polovině prosince sevřela ledovka. Plné ruce měli kvůli úrazům po uklouznutí zdravotníci. Dokonce vyzvali veřejnost, aby kdo nemusí, nevycházel zbytečně ven.

Ilustrační foto
Nohu z plynu. Sníh a námraza komplikují dopravu v Ústeckém kraji

Podívali jsme se na zajímavost v budově hlavního nádraží v Ústí nad Labem. Odpočívárna v prvním patře je tam už měsíce zavřená, cestující se hromadí jen dole u pokladen. Železničáři prý prostor vyhradili Ukrajincům, možná jde ale jen o zástupný důvod.

Čekárna na nádraží v Ústí je zavřená, železničáři pustí lidi jen k pokladnám. Proč, není jasné.
Zavřenou nádražní čekárnu v Ústí prý vyhradili uprchlíkům. Nikdo o tom ale neví