V pátek 9. března přišla na svět klisnička, ve středu ráno se narodilo další mládě, pravděpodobně hřebeček. Zebra Hartmannové není typickým představitelem svého druhu, který známe z nekonečných afrických plání. Nežije ani ve stohlavých stádech, jako další zebry.

V rozmezí posledních pěti dnů se v Zoo Ústí nad Labem narodila dvě mláďata zebry Hartmannové.Zdroj: Věra VrabcováVyskytuje se hlavně v horských oblastech Namíbie. Odhadovaný stav ve volné přírodě je něco přes osm tisíc dospělých zvířat. V strmých a skalnatých terénech s pohybují pomocí adaptovaných úzkých kopyt. Vytvářejí harémové rodinné společenství, které tvoří samec s jednou až pěti samicemi a mláďaty. Nejvíce mláďat se rodí v období dešťů, během hojnosti potravy. Občas žijí i v samčích skupinách. 

„Tito afričtí kopytníci jsou rodinným stříbrem naší zoo, neboť je chováme nepřetržitě již od roku 1975, kdy bylo v Zoo Dvůr Králové zakoupeno stádečko dvanácti zvířat. Jednalo se o jedince dovezené při jedné z výprav Josefa Vágnera přímo z Afriky. Tato zvířata se stala základem dnešního chovu, historicky první mládě se u nás narodilo v roce 1977,“ vysvětluje mluvčí zoo Věra Vrabcová.

Trnuchám se v ústecké zoo daří.
Trnuchám se v ústecké zoo daří. Letos se tyto paryby pyšní šesti mláďaty!

Několik let dokonce v Ústí nad Labem vedli celosvětovou plemennou knihu zebry Hartmannové a sídlil zde evropský koordinátor chovu.

K porodům u zeber dochází většinou v noci, popřípadě k ránu.

"Když jsem přišel do stáje na kontrolu, zjistil jsem, že jsou mláďata již na světě, obě klisny porodily bez problémů. U kopytníků se mláďata staví na nohy již krátce po narození a jsou schopna následovat svoji matku, je to součást ochrany proti predátorům,“ popisuje chovatel Josef Pospíchal.

Otcem první klisničky je desetiletý hřebec Hodari, matkou je šestnáctiletá klisna Bonka, je to její druhé mládě. Druhým mládětem je pravděpodobně hřebeček, otcem je šestnáctiletý Eddi, matkou je desetiletá Uliša, a je to její třetí potomek.

Ředitel ústecké zoo Roman Končel.
Asijský dům, penzion, rekonstrukce exotária. Ústecká zoo představila své vize

"První dva až tři dny nechávám klisny s mláďaty ve stáji, poté je pouštím na krátkou chvíli i na venkovní dvorek. Postupně se doba pobytu venku prodlužuje, ale záleží na počasí. Na dvorkách je návštěvníci bohužel neuvidí, ale zhruba ve věku čtyř týdnů je přesunuji do jednoho z větších výběhů, kde je již možnost pozorovat hříbata při honičkách a hrách,“ doplňuje chovatel.

Zebra Hartmannové v zooMomentálně ústecká zoo chová patnáct zvířat, z toho dva dospělé chovné hřebce, jednoho ročního hřebečka, deset klisen a dvě letošní mláďata. Jedná se o největší stádo v rámci EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií). V Evropě zebry Hartmannové chová celkem 25 institucí v počtu 107 jedinců. V České republice je chová kromě Ústí nad Labem také Zoologická zahrada Dvůr Králové.