Obyvatelé dvou domů v předlické ulici Práce jsou již dva týdny bez pitné vody. Dodávku odpojily Severočeské vodovody a kanalizace, protože majitel objektů firmě nezaplatil.

Bojí se o děti

Slibuje, že to tento týden udělá. Voda ale poteče jen nájemníkům, kteří mu nedluží horentní částky na nájemném. Tuto podmínku prý většina z nich nesplňuje.

Život v oploceném areálu v sousedství nechvalně proslulé ulice Na Nivách je v posledních dnech podle nájemníků doslova peklo. Mnozí z nich mají malé děti a obávají se, že o ně mohou přijít.

„Voda nám tady neteče už od začátku července. Je to hrozné," líčila z okna jedna z místních nájemnic. Bez vody zde lidé museli vydržet i minulý týden, kdy se teploty vyšplhaly vysoko nad třicet stupňů.

Doplácí na ostatní

Další nájemník Jiří Hanzl je na majitele nemovitosti naštvaný, ale jedním dechem přiznává, že ho i chápe. „Bydlí tady patnáct rodin. Jenom tři z nich platí nájemné. Doplácíme na to, že další jsou neplatiči," uvedl.

I jeho rodinu uzavření vody velmi zasáhlo. „Máme doma kojence. Vodu samozřejmě potřebujeme," svěřila se jeho dcera.

Prý si již zkouší hledat byt, kam by se mohli přestěhovat. Není to jednoduché, a navíc většina majitelů chce v Ústí i několikaměsíční kauci.

Pomohla cisterna

Situaci o něco zlepšila cisterna, kterou sem nechala v pátek přistavit centrální radnice. O tom, že jsou lidé bez vody, se dozvěděli náhodou. „Řekla mi to jedna moje známá, tak jsem se tam byla podívat a byla to pravda. Protože v domě žije spousta dětí, kontaktovala jsem město, aby zasáhlo. Nakonec velmi rychle pomohl obvod," popsala situaci zastupitelka Květoslava Čelišová.

Až do pátku si lidé museli pro vodu chodit do sousedství. Paradoxně k majiteli domů Josefu Balážovi. „Největší problém je, že jsem musel vodu hradit ze svého. Většina nájemníků mi dluží. Mají sepsané dohody o uznání dluhu a splátkový kalendář, ale ten stejně nedodržují," vysvětlil.

Podle něho jsou dluhy v řádech stovek tisíc korun. V minulosti prý nájemníky dával i k soudu. Protože žijí ze sociálních dávek, nakonec stejně nic nevymohl.

Zaplatí ze svého

Slíbil, že tento týden za vodu ze svého zaplatí a v domě poteče. „Ale jen těm, kdo nedluží. Mohu vodu pouštět do jednotlivých bytů," řekl.

Na místo budou podle ředitele Pavla Bakuleho dohlížet ústečtí strážníci. „Budeme tam posílat i naši dohledovou službu," uvedl.