Lidem, kteří po kraji cestují vlaky a autobusy, už bude stačit jedna jízdenka, s níž se svezou i v ústecké a teplické MHD. V řadě případů ušetří. Opět naopak zdraží vodné a stočné. Všichni se však mohou těšit na den volna navíc, Velký pátek je nově státním svátkem.

Ve vlaku i autobuse s jednou jízdenkou

V zelených linkových autobusech, vlacích Českých drah, MHD v Teplicích a Ústí nad Labem už lidem při cestě po kraji stačí jediná jízdenka. Při přestupování si od ledna nemusí kupovat další, čímž ušetří. Přestupné jízdenky jsou prozatím jen v papírové podobě. Platí v osobních a spěšných vlacích, ale i v rychlících. V mezinárodních vlacích EC nebo EN neplatí.

Například na jízdenku zakoupenou v trolejbuse v Teplicích mohou lidé cestovat zeleným autobusem nebo vlakem do Ústí nad Labem a tam na stejný doklad přestoupit ještě na trolejbus a jet třeba až na Střekov. Lidé s týdenními, měsíčními a dalšími časovými kupony mohou nově při denním dojíždění střídat vlaky a autobusy podle toho, co se jim zrovna hodí, nebo co jede dříve.

K integrovanému systému Ústeckého kraje by se postupně měla připojit městská hromadná doprava i v dalších městech. Intenzivní jednání probíhají například s Děčínem.

Kraj hostí zimní olympiádu dětí

Alpské, běžecké a akrobatické lyžování, biatlon, snowboarding, krasobruslení, rychlobruslení, lední hokej, ale i disco dance a šachy. V těchto disciplínách se utká 1 500 mladých sportovců ze všech krajů ČR na zimní olympiádě dětí a mládeže, kterou Ústecký kraj pořádá od 17. do 22. ledna na pěti místech Krušných hor.

Fanoušci zimních sportů se mají na co těšit! Nebudou chybět známé osobnosti, sportovní hvězdy, vzplane i olympijský oheň. Závodit se bude na Klínovci, Cínovci a na zimních stadionech v Mostě, Litvínově a Chomutově, který se zároveň stane olympijskou vesničkou.

Výprava Ústeckého kraje bude mít 97 členů. Fandit jim bude i maskot Bambu. Rozpočet olympiády je zhruba 17 milionů korun.

Kotlíkové dotace odstartují 25. ledna

Zájemci o výměnu starého kotle za nový, ekologičtější neváhejte! Letos na něj můžete získat dotaci až ve výši 127 500 korun. Sběr písemných žádostí začne na krajském úřadě v Ústí nad Labem 25. ledna od 8 hodin a potrvá až do konce března.

Vyměnit lze pouze stávající kotel na tuhá paliva s ručním přikládáním za nový na hnědé uhlí, biomasu či dřevo, který je na seznamu podporovaných výrobků. Dotace platí i na tepelná čerpadla. Nově je však potřeba provést alespoň jedno úsporné opatření. Pokud váš dům nesplňuje energetickou třídu C, stačí mít podanou žádost do programu Nová zelená úsporám nebo uskutečnit alespoň jedno mikro energetické opatření (vyměnit okno, utěsnit okna a dveře apod.).

O dotaci mohou požádat lidé, kteří si už kotel koupili a mají fakturu s datem od 15. 7. 2015, i ti, kteří nákup teprve plánují. Celkem kraj rozdělí 162 milionů korun.

Za vodu si připlatíme

Voda na severu Čech od ledna zdraží o 2 koruny. Za metr krychlový lidé nově zaplatí 98 korun. Severočeská vodárenská společnost, která zásobuje vodou většinu obyvatel Ústeckého a Libereckého kraje, zdražovala i na začátku minulého roku, a to o 3,57 korun na 96 korun.

Na vývoj ceny vody má podle mluvčího společnosti Jiřího Hladíka vliv klesající spotřeba, inflace, rostoucí náklady na údržbu, modernizaci a investice. Cena vody na severu Čech roste každý rok, patří k nejvyšším v republice.

Starostové dostanou přidáno

Hejtman, jeho náměstci, starostové, místostarostové, členové městských rad a uvolnění zastupitelé si vydělají víc. Jejich platy od ledna stouply o 3 procenta. Peníze na ně obce musí najít ve vlastních rozpočtech, stát jim peníze navíc nepošle.

Nejvíc na platy vydají velká města, protože odměna starosty i místostarostů závisí na počtu obyvatel. Například Děčín na odměny vedení města vydá přes 4 miliony korun. Hejtman Ústeckého kraje bude pobírat zhruba 90 tisíc korun měsíčně. Obecním politikům naposledy vzrostly odměny loni v dubnu, a to o 3,5 procenta.

O 5 procent vyšší mzdy mají od ledna i zdravotníci. Průměrná mzda v Krajské zdravotní, která v Ústeckém kraji spravuje pět nemocnic, se loni zvýšila z 25 743 korun na 29 083 korun, u lékařů činila loni průměrně 73 404 korun. O tisícovku víc od ledna vydělávají například i zaměstnanci Unipetrolu v Litvínově, kteří za zvýšení mezd stávkovali.

Velikonoční volno bude delší

Od letoška si můžeme užívat o den volna navíc. Velký pátek, který je součástí Velikonoc, se totiž stal státním svátkem. Letos připadá na 25. března. Školáci změnu nepoznají, protože ve čtvrtek a pátek před Velikonocemi mají prázdniny. V

elký pátek je pro křesťany připomínkou ukřižování Ježíše Krista. Státním svátkem byl i v někdejším Československu, zrušen byl za komunistického režimu v roce 1951.

Bude Krupka v UNESCO?

Hornická kulturní krajina Krušnohoří/Erzgebirge se možná zařadí na Seznam světového dědictví UNESCO. Nominována je od roku 2014, zda uspěje, bude jasné v letos červenci. Ústecký kraj na nominaci spolupracoval s Karlovarským krajem a Saskem.

V regionu o zápis usiluje historické hornické město Krupka se štolou Starý Martin a vrch Mědník v Měděnci na Chomutovsku. Nominována jsou také další důlní města na české i německé straně Krušných hor, jako je Jáchymov, Horní Blatná, důl Mauritius v Hřebečné u Abertam, Freiberg, Annaberg-Buchholz či Marienberg.

Záchranáři pomohou i za hranicemi

Čeští záchranáři mohou od ledna díky nové dohodě zasahovat na území Saska. Německé sanitky zase mohou přejet k pacientovi na českou stranu. Státní příslušnost a bydliště pacienta přitom nehraje roli. Novinka pomůže hlavně obyvatelům a turistům v Krušných horách a Šluknovském výběžku.

Bude využívaná při mimořádných událostech, jako jsou velké dopravní nehody. K dohodě se připojil i Liberecký a Karlovarský kraj. Spolupráce bude probíhat po celé délce česko-saské hranice, která měří 454 kilometrů. Sanitky mohou zajíždět až do vzdálenosti 5 kilometrů po obou jejích stranách.